Strona główna Kampinos Dożynkowe dzieła sztuki

Dożynkowe dzieła sztuki

642
0
PODZIEL SIĘ

Już po raz trzynasty 16 września w Granicy odbył się Pokaz Wieńców Dożynkowych. Prezentowane były one na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego oraz obok Chaty Kampinoskiej. Organizatorem pokazu jest Stowarzyszenie Towarzystwo Kampinoskie. Impreza odbyła się pod patronatem Moniki Ciurzyńskiej, wójta gminy Kampinos. 

– To największa impreza tego typu na terenie powiatu warszawskiego zachodniego. Wiele parafii za punkt honoru stawia sobie przygotowanie choćby jednego wieńca na ten pokaz. Oczywiście najwięcej zgłoszeń zawsze mamy z terenu Kampinosu – mówi Barbara Szułczyńska, prezes Stowarzyszenie Towarzystwo Kampinoskie.

Pokaz ma na celu uchronienie od zapomnienia tradycji wicia dożynkowych wieńców, która na początku XXI wieku zaczęła nieco zamierać. Tym bardziej, że członkowie koła chcą ożywić wszystkie nieco zapomniane tradycje kampinoskie. Więc przy tej okazji nie tylko przypomina się, jak trzeba zrobić i z jakiego surowca wieńce dożynkowe, ale też inne lokalne zwyczaje.

Staramy się, aby każda pora roku przypominała zwyczaje mieszkańców wsi kampinoskich. Chcemy, aby stały się one turystyczną marką regionu. Są więc bartnicy, tradycyjne kiszenie kapusty, lokalne wypieki, jak też palmy wielkanocne, które w Kampinosie mają bardzo długa historię. Jednak, jak na razie najwięcej uwagi przyciągają te nasze wieńce. To nas bardzo cieszy, gdyż to piękna tradycja ludowa – dodaje pani prezes.

– Przygotowania do wykonania wieńca są bardzo długie i wymagają wiele pracy. Najważniejszy jest tu surowiec, gdyż trzeba w odpowiednim czasie zebrać i zasuszyć zioła, kwiaty, owoce i zboża. Kłosy zbóż muszą mieć odpowiedni, jasny kolor. Za późno zebrane bowiem szybko brązowieją. Musi być też pomysł i odpowiednio ustawiona, stabilna konstrukcja. Trzeba więc zawczasu sobie wszystko przeanalizować i skomponować, aby grało – mówi Romana Borecka, mieszkanka gminy Kampinos. Od kilku lat przygotowuje dla wsi Pasikonie swoje własnoręcznie wykonane wieńce.

W trakcie imprezy uczestnikom przygrywała kapela Senior-Band, a organizatorzy, jak co roku, częstowali wszystkich gości „drożdżówką babuni”, ulubionym tutejszym hitem kulinarnym.

BN

Fot. Bogumiła Nowak