Strona główna Sochaczew miasto Bzura naszym skarbem

Bzura naszym skarbem

748
0
PODZIEL SIĘ

Stowarzyszenie ,,Kajakowcy Sochaczewa” w bieżącym roku kontynuuje swój nowatorski projekt z roku 2017 pt. ,,BZURA NASZYM SKARBEM” dofinansowany ze środków Programu Działaj Lokalnie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.

Projekt ten polega na objęciu rzeki Bzury symboliczną opieką w postaci co rocznego systematycznego przeprowadzenia serii spływów kajakowych wraz ze sprzątaniem koryta i brzegów rzeki oraz zaangażowanie w te działania lokalną społeczność jak i młodzież. W tym roku do tej akcji zaproszono podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego ,,Dom Na Szlaku” z Załuskowa. W dniu 01.09.2018 roku w 79 rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej przy moście w Kozłowie Biskupim od strony miejscowości Antoniew spotkali się podopieczni MOW Załusków oraz członkowie Stowarzyszenia ,,Kajakowcy Sochaczewa”. Była to okazja nie tylko do posprzątania Naszej rzeki, ale jednocześnie uczczenia symbolicznym spływem tego wyjątkowego dnia, jakim jest 1 września. Tak więc zaczęliśmy jak się później okazało heroiczna pracę sprzątania brzegu rzeki. Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu ilość śmieci przy moście przerosła Nasze oczekiwania. Nie obyło się o ,,zaproszeniu” w to miejsce Policji. Wśród śmieci znalazło się bardzo dużo części z tworzywa sztucznego należących do samochodu osobowego m-ki Nissan włącznie z numerem rejestracyjnym pojazdu. Po złożeniu tego, co znaleźliśmy w jedno miejsce przygotowano kajaki na których znajdowały się flagi biało –czerwone do wodowania. Uczestnikom spływu udzielono instrukcji dotyczącej bezpiecznego zachowania się na wodzie podczas spływu kajakowego i wszyscy wyposażeni w kamizelki asekuracyjne wyruszyli kajakami wraz z nurtem rzeki do miejsca docelowego, które tym razem było zlokalizowane w rejonie ujścia rzeki Pisi do Bzury. Po dopłynięciu na miejsce rozpalono ognisko i uczestnicy tej nietypowej akcji mogli upiec wcześniej przygotowane kiełbaski oraz poczęstować się słodkościami . Przy ognisku dzielono się wrażeniami jakie towarzyszyły temu spływowi i zapewniano ,że nie jest to ostatnia taka akcja. Na koniec spotkania zaproszeni uczestnicy spływu otrzymali z rąk prezesa Mariusza Bajurskiego symboliczne prezenty przekazane przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. W tym miejscu pierwsza część spływu się zakończyła gdyż podopieczni MOW Załusków musieli wracać do swego miejsca zakwaterowania. Jednak nie był to koniec sprzątania. Dwoje członków stowarzyszenia Maryla i Mariusz Bajurscy postanowili płynąć dalej zbierając po drodze to, co pozostawili w rzece jak i na brzegu ci co korzystają z jej uroków. Niestety znalezione przedmioty w postaci np. opony samochodowej , ramy motocyklowej czy wszędobylskich butelek po napojach sprawiła to, że dwa kajaki wyglądały jak barki towarowe na wodzie. Po dopłynięciu na plażę miejską w Sochaczewie śmieci zostały przekazane pracownikom ZGK Sochaczew.   Natomiast zebrane śmieci w rejonie mostu w Kozłowie Biskupim zobowiązała się odebrać gm. Nowa Sucha, co też uczyniła. Tak więc można śmiało powiedzieć ,że na plaży miejskiej zakończyła się ta nietypowa akcja pod nazwą ,,Bzura Naszym Skarbem”. Po umyciu kajaków Maryla i Mariusz już rekreacyjnie wyruszyli kajakami w górę rzeki pod prąd.

Działania Kajakowców Sochaczewa są godne pochwały, należą im się duże brawa. Starostwo Powiatowe w Sochaczewie zawsze będzie przyklaskiwać tego typu inicjatywom. Cieszymy się tym bardziej, że w akcji udział wzięły podopieczne z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie, oby tak dalej! – mówi Marcin Odolczyk, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Sochaczewie.

Stowarzyszenie ,,Kajakowcy Sochaczewa” dziękuje wszystkim którzy pomogli w organizacji tego spływu: Przewodniczący Rady Miasta Sochaczew – Sylwester Kaczmarek, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie – rzecznik Marcin Odolczyk, Gmina Nowa Sucha, Cukiernia Jeznach, Gospodarstwo Sadownicze Tęczowy Ogród, Wypożyczalnia Kajaków Przemysław Turowski.

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na następne takie sprzątanie w dniu 15.09.2018. Wkrótce więcej informacji na Naszej stronie www.facebook.com/kajakowcysochaczewa

MB

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUczą auta latać
Następny artykułKanalizacja w Wiejcy