Strona główna Bez kategorii XXIII Łowicka Pielgrzymka Młodzieżowej na Jasną Górę,

XXIII Łowicka Pielgrzymka Młodzieżowej na Jasną Górę,

1028
0
PODZIEL SIĘ

„Duchu św. obudź mnie do wiary”. Tak brzmi hasło tegorocznej, XXIII Łowickiej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę, która tradycyjnie odbędzie się w dniach 6-15 sierpnia. Jej częścią jest grupa „Błękitna” z Sochaczewa, wyruszająca dzień wcześniej.

Pielgrzymowanie na Jasną Górę, przed oblicze Czarnej Madonny, ma wielowiekową tradycję. Pątnicy wspólnie wędrują tam przy okazji różnych świąt Maryjnych. W naszym regionie pielgrzymka wyrusza na święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, popularnie zwane świętem Matki Bożej Zielnej, obchodzone 15 sierpnia. Dotarcie do sanktuarium zajmuje wędrowcom 9 dni. Tam uczestniczą w Mszy św. na błoniach przed klasztorem paulińskim i wieczorem, autokarami wracają do domów.

Po powstaniu diecezji łowickiej sochaczewska grupa „Błękitna”, która kiedyś stanowiła część Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki na Jasną Górę, dołączyła do grup diecezjalnych. W niedzielę 5 sierpnia, po porannej mszy u św. Wawrzyńca, wyrusza do Łowicza, a stamtąd, następnego dnia, do Częstochowy.

Pątnicy mają do pokonania ok. 235 km, a ich trasa wiedzie przez: Bobrowniki, Maków, Godzianów, Wysokiennice, Ujazd, Piotrków Tryb., Rędziny. Jak łatwo policzyć, codziennie muszą pokonać ok. 30 km w słońcu, deszczu i niewygodach. Ale nikt się nie skarży. Co więcej, panuje ogólne przekonanie, że kto raz pójdzie na tę pielgrzymkę, wyrusza z nią co roku, dopóki pozwalają siły i zdrowie. A niejeden uczestnik takiej duchowej wyprawy opowiadał o tym, jak intencje, które zanosił przed św. obraz Matki Bożej Częstochowskiej, znajdowały swoje wypełnienie.

Zainteresowani pielgrzymką informacje otrzymają w parafiach.

Sochaczewianie, dla których taki dystans  jest nie do pokonania, mogą spróbować sił w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w pobliskich Miedniewicach. Wyrusza ona zawsze 1 sierpnia, tak aby następnego dnia uczestniczyć w obchodzonym przez franciszkanów odpuście na święto Matki Bożej Anielskiej.

Ta dwudniowa wyprawa jest dla tych wszystkich, którzy nie lubią długich przygotowań, a decyzję podejmują spontanicznie, bo na przykład poczuli potrzebę dłuższej modlitwy popartej wysiłkiem czy wyrzeczeniem, mają ważną intencję, albo chcieliby się zbliżyć do Boga. Na tę pielgrzymkę nie ma wcześniejszych zapisów, wystarczy rankiem pojawić się przed parafią św. Wawrzyńca i pójść wraz z innymi przez Boryszew, Rokotów, Kurdwanów do słynącego łaskami obrazu św. Rodziny w Miedniewicach. Warto też znaleźć czas na zwiedzenie kościoła i terenów przyklasztornych oraz poznać bogatą historię tego miejsca.

Jolanta Sosnowska