Strona główna Sochaczew miasto Wrzesień dla Niepodległej – obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Wrzesień dla Niepodległej – obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

1276
0
PODZIEL SIĘ

Nadchodzący miesiąc będzie miał wyjątkowo patriotyczny charakter. Nic dziwnego – wielkimi krokami zbliżają się przecież obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Już w niedzielę 2 września zapraszamy na pl. Kościuszki, gdzie od wczesnego popołudnia trwać będzie wydarzenie „Mieszkańcy Sochaczewa swoim Bohaterom”.

Jak powiedziała nam Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, na wrzesień zaplanowano szereg wydarzeń dedykowanych ludziom, którzy odegrali istotną rolę w pierwszych momentach niepodległej Polski. Często są to sochaczewianie, o których pamięć przygasła, więc tym bardziej warto, by ich dokonania poznali współcześni mieszkańcy.
– W pierwszą niedzielę września obchody rozpoczniemy o godz. 12:30 mszą w kościele Matki Boskiej Różańcowej. Godzinę później delegacja władz miasta złoży kwiaty pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik. – Wybór ten jest nieprzypadkowy. Figurę ufundowali mieszkańcy miasta w 1919 r., w pierwszą rocznicę odrodzenia Polski. W ścianę kościoła obok figury wmurowano po wojnie polsko-bolszewickiej tablicę z nazwiskami mieszkańców ziemi sochaczewskiej poległych w okresie 1918-1920. Obie pamiątki przetrwały zarówno bombardowania niemieckie w 1939 r., jak i walki w styczniu 1945 r.

Bezpośrednio po złożeniu kwiatów na ścianie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona sochaczewskim bohaterom: Michałowi Czapigo, Ignacemu Włodzimierzowi Garbolewskiemu, Jerzemu Iwanickiemu, Władysławowi Księżopolskiemu, Wacławowi Przedpełskiemu, porucznikowi Rokickiemu, Henrykowi Świeżyńskiemu, ks. Feliksowi Tacikowskiemu a także wszystkim mieszkańcom naszego powiatu, którzy 11 listopada 1918 roku rozbroili niemiecki garnizon w Sochaczewie i powiesili nad gruzami miasta flagę narodową.

O godz. 14:00 na pl. Kościuszki nastąpi oficjalne otwarcie wystawy „Twórcy Niepodległości, Sochaczew 1918-2018”. Została ona przygotowana wspólnie z Muzealną Grupą Historyczną, działająca przy MZSiPnB. Zaprezentowany zostanie również nowy, okolicznościowy komiks Łukasza Kucińskiego „O niepodległości w Polsce i w Sochaczewie”. Wydawnictwo to będzie rozdawane przybyłym na plac mieszkańcom, będzie też można uzyskać na nim podpis autora.

O 14:20, pod hasłem „Śpiewnik Patriotyczny”, rozpocznie się happening z udziałem Zespołu Wokalno-Mundurowego „Patria” prowadzonego przez Arkadiusza Mamcarza. Zespół zaprezentuje się w repertuarze nawiązującym do odzyskania niepodległości, a jego członkowie liczą, że sochaczewianie również zechcą spróbować w nim swoich sił. Na placu rozdawane będą specjalnie wydane z tej okazji śpiewniki. Każda z zawartych w nim piosenek opatrzona jest notatką dotyczącą historycznych okoliczności jej powstania.
– Śpiewniki będą pamiątką dla tych, którzy zdecydują się wspólnie z nami uczcić pamięć o naszych lokalnych bohaterach niepodległości – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik. – Zachęcamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu i zapraszamy na plac wszystkich mieszkańców, namawiamy do przyjścia całymi rodzinami, grupami przyjaciół.

Kolejne wydarzenie odbędzie się 9 września. W boryszewskiej siedzibie Sochaczewskiego Centrum Kultury wystawiony zostanie musical „Niepodległa”.

W poniedziałek 17 września w południe na cmentarzu w Trojanowie odbędą się obchody 79. rocznicy Bitwy nad Bzurą.

Będą miały one miejsce również w sobotę 22 września przy pomniku w Boryszewie (ul. Sobieskiego 10). Natomiast tydzień później (29.09) w Państwowej Szkole Muzycznej zostanie wystawiona opera „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” (godz. 17:00).

sochaczew.pl