Strona główna Teresin Wielkie wydarzenie w Niepokalanowie!

Wielkie wydarzenie w Niepokalanowie!

1009
0
PODZIEL SIĘ
fot. archiwum

Już w najbliższą sobotę, 1 września do Niepokalanowa zjadą tłumy wiernych z Polski i z zagranicy. Punktualnie w samo południe, odbędzie się tu uroczysta inauguracja Światowego Centrum Modlitwy o Pokój.

Tym samym Polska poprzez Niepokalanów dołączy do 12 międzynarodowych ośrodków modlitwy w intencji pokoju – „12 Gwiazd w Koronie Królowej Pokoju”, które powstają na świecie.
Organizatorzy spodziewają się nawet kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższy weekend (z uwagi również na niedzielne dożynki gminne) niezwykle trudno będzie poruszać się nie tylko po Niepokalanowie, ale po centrum Teresina i Paprotni. Stąd też apel do mieszkańców, aby na ten czas nie tylko ograniczyć jazdę swoimi autami. W sobotę nie będzie też możliwości parkowania w pobliżu Bazyliki i w jej okolicach, jak to miało miejsce podczas sierpniowego odpustu.
Głównym punktem sobotnich uroczystości związanych z inauguracją Światowego Centrum Modlitwy o Pokój będzie Msza św. o godzinie 12.00. Wówczas nastąpi poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu – „Gwiazdy Niepokalanej”. Nabożeństwu przewodniczyć ma ks. Abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Zaraz potem Kaplica zostanie otwarta dla pielgrzymów i rozpocznie się wieczysta adoracja.
Przedsięwzięcia towarzyszące uroczystościom rozpoczną się jednak już znacznie wcześniej. O godzinie 9.00 odbędzie się Oratorium o Matce Bożej. „Pokój owocem zawierzenia Niepokalanej” – pod takim hasłem o godz. 10.00 rozpocznie się specjalna konferencja, zaś od 10.45 wierni odmówią różaniec i modlitwę zawierzenia Matce Bożej. Patronatem narodowym wydarzenie objął Prezydent RP Andrzej Duda, zaś patronat honorowy sprawuje Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki.
Tymczasem 29 sierpnia papież Franciszek, podczas audiencji generalnej, pobłogosławi ołtarz „Gwiazda Niepokalanej”, który stanie w Kaplicy Pokoju w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie.
Przypomnijmy, że dotychczas Centra Modlitwy o Pokój powstały w: Betlejem w Izraelu, Oziornoje w Kazachstanie, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódma Gwiazda powstaje w Dagupan na Filipinach. Niepokalanów będzie ósmą Gwiazdą.
Wierni, którzy chcą uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, mogą rejestrować się na stronie www.kaplica.niepokalanow.pl, przez zakładkę „Uroczystość Inauguracji”.

Marcin Odolczyk