Strona główna Chodaków Wieczorny grill nad Utratą – rewitalizacja rozpoczęta

Wieczorny grill nad Utratą – rewitalizacja rozpoczęta

920
0
PODZIEL SIĘ

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją fragmentu zabytkowego chodakowskiego parku, znajdującego się nad Utratą. Prace obejmą trzyhektarowy obszar pomiędzy ulicami Młynarską i Parkową.

To już kolejny etap remontu pozostałości pałacowego parku. W ubiegłym roku rewitalizacji poddano jego ocalały fragment pomiędzy ulicą Grunwaldzką a Chopina. Gdzie wyremontowano między innymi alejki, zamontowano nowe oświetlenie oraz wybudowano fontannę. W ramach prowadzonych prac przebudowano biegnącą przez teren parku ulicę Hotelową. Zarówno ubiegłoroczne prace, jak i te które mają się rozpocząć, prowadzone są w ramach projektu „Poprawa jakości środowiska miejskiego w Sochaczewie poprzez renowację i rozwój terenów zieleni”. Na jego realizację miasto pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotację w wysokości 6 790 430 zł. Z tych środków prowadzona jest m.in. rewitalizacja parku im I.W. Garbolewskiego i parku F. Chopina w przy Traugutta. Dzięki dotacji utworzono także zieloną kurtynę wzdłuż ulicy Olimpijskiej.

Natomiast w przypadku rewitalizacji terenów nad Utratą dotacja pokryje 85 procent kosztów kwalifikowanych, przy kosztach wynoszących 699 277 zł. Sama inwestycja zostanie zrealizowana na zlecenie miasta przez firmę Ziel-Bud i zakończona do końca października tego roku. Jak powiedział nam Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa: – Mieszkańcy oczekują od samorządu nie tylko dróg i chodników, ale też ładnej, funkcjonalnej przestrzeni publicznej, czyli terenów rekreacyjnych, ścieżek rowerowych, zadbanej zieleni. Krok po kroku, wspólnie z radą miasta spełniamy te oczekiwania. 

A spełnienie oczekiwań będzie polegało na wybudowaniu na terenie byłego parku alejek spacerowych oraz ścieżek rowerowych. Powstaną także nowe trawniki, a istniejące na tym terenie zabytkowe drzewa zostaną poddane pielęgnacji. Plan przewiduje również dokonanie nowych nasadzeń.

Odpoczywający nad Utratą będą mieli do swojej dyspozycji dwie zadaszone altany wyposażone w ławki i stoły. Natomiast w centralnym punkcie terenów rekreacyjnych stanie też okrągłe palenisko, gdzie będzie można organizować spotkania przy grillu. Do tego dojdą ławki, kosze na śmieci, a cały teren zostanie oświetlony. Na odnowione tereny nad Utratą będzie można wejść zarówno od strony ulicy Młynarskiej, jak i Grunwaldzkiej, gdzie na wysokości byłego hotelu robotniczego zostaną wybudowane schody.

Jak dodaje burmistrz Piotr Osiecki, w kolejnych latach, w miarę pozyskiwania środków, przewiduje się utworzenie na Utracie małej przystani – pomostu dla kajaków, którymi będzie można popłynąć do Żelazowej Woli lub w kierunku Bzury.

W planach jest także oczyszczenie byłego „zalewu”, który w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku służył jako kąpielisko dla mieszkańców Chodakowa.

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew