Strona główna Kultura W niedzielę świętujemy nad Bzurą!

W niedzielę świętujemy nad Bzurą!

1313
0
PODZIEL SIĘ

Czwarta edycja Święta Bzury już w najbliższą niedzielę 26 sierpnia. W tym roku organizatorzy planują wielką potańcówkę nad Bzurą przy przebojach Abby i innych znanych hitach. Pogoda zapowiada się świetna, atrakcji będzie bez liku, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Poza tym to już ostatnia niedziela wakacji, więc warto zaszaleć.

Wielki finał wakacji, jak w poprzednich latach, obfitować będzie w bardzo liczne atrakcje i całą masę niespodzianek. Planowane są zadania o charakterze sportowym, jak też rekreacyjnym. Nie zabraknie konkursów z nagrodami. No, a przede wszystkim muzyki. Tej będzie bardzo dużo i to do późnych godzin.

 Fani sportu na start

Sportowe emocje  rozpoczną się o godzinie 7.00. Nad brzegiem Bzury odbędą się doroczne wędkarskie zawody spiningowe pod patronatem koła PZW Sochaczew. Mile widziani jednak są również zawodnicy spoza miasta, a nawet goście odwiedzający nasze miasto. Również w godzinach porannych ruszą eliminacje Turnieju Siatkówki Plażowej o Puchar IV Święta Bzury MOSiR.

Jednak najwięcej imprez sportowych zapowiadanych jest po godzinie 14.00, zaraz po oficjalnym otwarciu IV Święta Bzury. Wtedy rozstrzygnięte zostaną zawody wędkarskie i najlepszym zostaną wręczone puchary. Zaczną się też rodzinne zawody kajakowe, które cieszą się zawsze ogromną popularnością. Warunkiem startu są rodzinne ekipy – dorosły plus dziecko. Jednak każdy chętny będzie mógł popływać w tę niedzielę po Bzurze za darmo. Warto skorzystać z tej okazji.

Odbędzie się też mini turniej rugby plażowego przygotowany przez Rugby CR Orkan Weterani. Zawodnicy zachęcą do szybkiej nauki zasad gry i spróbowania swych sił w rozgrywkach na plaży. Z kolei Dragon Fight Club przygotowuje zawody armwrestlingu, czyli siłowania się na rękę. W tej konkurencji mogą wykazać się również najmłodsi, oraz panie. W ubiegłych latach niektóre z pań pokonywały nawet mężczyzn. Na zwycięzców czekają nagrody i puchary.

 Bicie rekordów

 Oczywiście nie zabraknie, jak co roku, konkurencji w przeciąganiu liny. Bez tej rywalizacji nie może obejść się żadne Święto Bzury. Nie jest to łatwa konkurencja. W czasie pierwszej edycji święta walka była tak zażarta, że aż pękła lina. Walka na pewno będzie zawzięta.

Będzie też przerzucanie opony na czas, w której swoje rekordy życiowe biją najsilniejsi i najsprytniejsi. To jednak konkurencja dla strongmanów, gdyż opona jest z dużej ciężarówki i niełatwo ją podrzucić. Zawody te cieszą się powodzeniem i z roku na rok przybywa chętnych.

Jak zwykle Dragon FC zaprezentuje swych najlepszych zawodników w pokazach sztuk walki. W tych prezentacjach najwięcej braw – i to od strony panów – zdobywają zawodniczki. Natomiast Ewa Osińska wystąpi z dziewczynami (i nie tylko, bo będą też znane sochaczewianki w jej ekipie) w pokazie zumby i fitness. To będzie podsumowanie czwartkowych treningów na Wzgórzu Zamkowym.

Rodzinnie na plaży

W tym roku wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się także Strefa Rodzinna, która rusza już o godzinie 10.00. Będą w niej dmuchańce – 6 różnych rodzajów, oraz zawody dla najmłodszych ze wspaniałymi nagrodami. Ten wielki park dziecięcej rozrywki będzie gratisowy.

Na pewno wszystkich przyciągnie wioska słowiańska. Rekonstruktorzy pokażą dawne sprzęty domowe i myśliwskie wzorowane na prasłowiańskich. Będzie można postrzelać z łuku, poznać warsztat tkacki, a najmłodsi będą mogli zobaczyć, czym bawili się ich rówieśnicy przed tysiącem lat. Natomiast harcerze z sekcji żeglarskiej z ZHP nauczą wiązania węzłów żeglarskich, a WOPR da pokaz ratownictwa wodnego. Strażacy z Państwowej Powiatowej Staży Pożarnej w Sochaczewie zaprezentują udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Odbędzie się też trzeci finał konkursu poetyckiego „O Laur Bzury”, czyli wiersz o rzece Bzurze, organizowany przez naszą redakcję. Po raz trzeci w „Mikrofonie dla wszystkich”, czyli w konkursie karaoke, można będzie zawalczyć o „Złoty Mikrofon”, jednocześnie popisując się swoimi wokalnymi możliwościami.

Nie zabraknie różnorodnych stoisk handlowych. Na spragnionych maluchów czekają słodkie naleśniki, popcorn i wata cukrowa, a na starszych tradycyjny plażowy bufet.

 Muzyka i taniec

Jak co roku około godziny 18.00, na głównej scenie zawita gwiazda wieczoru, którą w tym roku będzie jeden z najlepszych rodzimych wykonawców  piosenek Abby – Abba Cover Tribute Live Band. Będzie więc okazja powspominać wielkie hity tego zespołu m.in. „Waterloo”, „Voulez-vous”, „Dancing Queen” czy „Mamma Mia!”.

Zaraz po tych przebojach ruszy potańcówka „na dechach”, której muzyczną oprawę zapewni zespół „Exell”.

– To nawiązanie do dawnych potańcówek, jakie odbywały się na Plaży Miejskiej przed co najmniej 50 laty – mówi Janusz Szostak, inicjator Święta Bzury –  Chcemy wrócić do tej nieco zapomnianej tradycji.

Warto więc wybrać się i poszaleć pod chmurką, na dechach, jak za dawnych lat czynili to nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Do tańca będą grane nie tylko najnowsze hity, ale też znane i lubiane szlagiery.

Święto Bzury  tradycyjnie organizuje Urząd Miasta Sochaczew i Express Sochaczewski.

Współorganizatorami imprezy są: Polski Związek Wędkarski Koło Sochaczew-Miasto, Sochaczewskie Centrum Kultury, MOSiR Sochaczew, FC Dragon, WOPR Sochaczew, ZHP Hufiec Sochaczew.

Patronat honorowy nad imprezą objął Piotr Osiecki, Burmistrz Sochaczewa.

Bogumiła Nowak