Strona główna Sochaczew miasto W hołdzie bohaterskim mieszkańcom

W hołdzie bohaterskim mieszkańcom

784
0
PODZIEL SIĘ
Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Na to wydarzenie mieszkańcy Sochaczewa czekali sto lat. Otóż w niedzielę, 2 września, na ścianie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona sochaczewskim bohaterom: Michałowi Czapigo, Ignacemu Włodzimierzowi Garbolewskiemu, Jerzemu Iwanickiemu, Władysławowi Księżopolskiemu, Wacławowi Przedpełskiemu, porucznikowi Rokickiemu, Henrykowi Świeżyńskiemu, ks. Feliksowi Tacikowskiemu, a także wszystkim mieszkańcom naszego powiatu, którzy 11 listopada 1918 roku rozbroili niemiecki garnizon w Sochaczewie i powiesili nad gruzami miasta polską flagę.

Odsłonięcie tablicy nastąpi po zakończeniu uroczystej mszy świętej, która zostanie odprawiona o godzinie 12.30 w kościele parafii św. Wawrzyńca.
Dodajmy, że tego samego dnia o godzinie 14.20 na Placu Tadeusza Kościuszki obędzie się koncert Zespołu Wokalno – Mundurowego „Patria”, zatytułowany „Śpiewnik patriotyczny”. Zespół zaprezentuje się w repertuarze nawiązującym do odzyskania niepodległości, a jego członkowie liczą, że mieszkańcy Sochaczewa zechcą spróbować w nim swoich sił. Na placu rozdawane będą specjalnie wydane z tej okazji śpiewniki. Każda z zawartych w nim piosenek opatrzona jest notatką dotyczącą historycznych okoliczności jej powstania.
– Śpiewniki będą pamiątką dla tych, którzy zdecydują się wspólnie z nami uczcić pamięć o naszych lokalnych bohaterach niepodległości. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu i zapraszamy na plac wszystkich mieszkańców, namawiamy do przyjścia całymi rodzinami, grupami przyjaciół – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

opr. jur