Strona główna Sochaczew miasto Syreny zabrzmiały w Godzinę W

Syreny zabrzmiały w Godzinę W[Galeria zdjeć]

859
0
PODZIEL SIĘ

Jak co roku 1 sierpnia na pl. Kościuszki w Sochaczewie odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 w  całym kraju zawyły syreny alarmowe, przypominające, że o tej porze przed 74 laty powstańcy ruszyli zbrojnie na ulice Warszawy.

Żar lał się z nieba, stąd na pl. Kościuszki przybyło znacznie mniej mieszkańców i gości niż w poprzednich latach. Zabrakło też wyjątkowo delegacji weteranów. Pomimo to obchody miały bardzo uroczysty charakter.

 Wspomnienie powstańców

Na tegoroczne uroczystości rocznicowe wzorem lat ubiegłych zapraszali gospodarze miasta i regionu – Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miasta Sochaczewa oraz Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się już o godzinie 15.30. W Kramnicacvh Miejskich Jakub Wojewoda, kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wygłosił wykład historyczny na temat Batalionu sochaczewskiego w Powstaniu Warszawskim.

Godzinę później delegacje władz powiatu sochaczewskiego i miasta złożyły kwiaty w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu żołnierzy Wojska Polskiego w Trojanowie.

O godzinie 16.50 rozpoczęły się uroczystości na pl. Kościuszki. Na plac wkroczyły poczty sztandarowe oraz Orkiestra Wojskowa z Siedlec, harcerze. Na trybunie honorowej zasiedli zaproszeni goście oficjalni z terenu miasta i powiatu. Przybyłych powitał Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Pokrótce przypomniał okoliczności wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17.00 rozległy się syreny alarmowe. Na moment ustał ruch uliczny.

Potem poczet flagowy z kompanii honorowej podniósł flagę państwową na maszt przy dźwiękach hymnu.

Rekonstrukcja na placu

Jak co roku zrekonstruowano okoliczności wymarszu oddziału AK obwodu „Skowronek”, który udał się na pomoc walczącej w Powstaniu Warszawie. Wspomnienie tych wydarzeń przedstawił Jakub Wojewoda. W role powstańców wcielili się członkowie Stowarzyszenia Muzealnej Grupy Historycznej działającej przy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej oraz uczniowie sochaczewskich szkół, uczestniczący w II Warsztatach Historycznych „Młodzi Żołnierze batalionu AK mjr Korwina”, dla których udział w rekonstrukcji był finałem wakacyjnych zajęć.

Potem głos zabrał burmistrz Piotr Osiecki, który zwrócił uwagę na konieczność utrwalania pamięci i aktywne uczestnictwo sochaczewian w obchodach rocznicowych. Po nim o dramatycznych wydarzeniach związanych z Powstaniem Warszawskim mówił poseł Maciej Małecki. Zaznaczył, że trzeba przypominać ofiarę żołnierzy walczących przed 74 laty i w kolejne rocznice Powstania.

Potem odczytany został Apel Pamięci i oddana trzykrotna salwa honorowa ku czci walczących w Powstaniu Warszawskim.. Na koniec uroczystości wiązankę pieśni powstańczych odegrała Orkiestra Wojskowa z Siedlec.

Bogumiła Nowak