Strona główna Teresin Świąteczny Niepokalanów

Świąteczny Niepokalanów

555
0
PODZIEL SIĘ

Jak co roku, 15 sierpnia Niepokalanów świętował Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Tradycyjnie przybył tu tłum wiernych.

Wśród nich oczywiście tutejsi parafianie, ale też tysiące osób z powiatu sochaczewskiego, jak i wielu okolicznych miejscowości. Duże brawa od zgromadzonych otrzymali pielgrzymi z Pabianic, którzy piechotą dotarli do Niepokalanowa, aby wspólnie uczestniczyć w głównej Mszy świętej, sprawowanej na ołtarzu polowym, tuż za Bazyliką. Nabożeństwo koncelebrował ks. bp Jan Piotrowski, biskup kielecki. Na zakończenie poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety ziół i kwiatów. Tego bowiem dnia przypadało również święto Matki Bożej Zielnej.

Po południu wokół bazyliki odbyło się nabożeństwo z rozważaniami radości Matki Bożej zwane Dróżkami. W ciągu całego dnia natomiast, siostry niepokalanki oraz franciszkanie zapraszali rodziny z dziećmi do stoisk organizowanych przez Rycerzy Niepokalanej. Chętni uczestniczyli w wędrówce śladami św. Maksymiliana, rysowali Niepokalaną, św. Maksymiliana, ale też wspólnie tworzyli numer „Rycerza Niepokalanej”, a także próbowali komponować specjalny bukiet dla Maryi wraz z intencją. Jak zawsze odpust w Niepokalanowie to również wiele atrakcji dla najmłodszych. Nie zabrakło więc straganów z zabawkami, balonami, obwarzankami, a także wesołego miasteczka.

Dzień przed odpustem, we wtorek 14 sierpnia, odbyła się uroczystość św. Maksymiliana Kolbego, prezbitera i męczennika, założyciela Niepokalanowa. O godz. 7.00 odprawiona została Msza św. w Sanktuarium św. Maksymiliana. Z kolei po nabożeństwie o godz. 11.00 złożono kwiaty przy pomniku Świętego z Oświęcimia. Natomiast o godz. 12.50, w godzinie śmierci św. Maksymiliana na terenie niepokalanowskiej parafii rozległy się kościelne dzwony i zawyły syreny. Tradycyjnie w godzinach wieczornych wierni uczestniczyli w nabożeństwie Transitus, które to upamiętnia śmierć Założyciela Niepokalanowa. Rozpoczęło się ono w Sanktuarium św. Maksymiliana, następnie wierni przeszli do Bazyliki. Maksymilianowskie obchody zakończyły się tzw. wieczorem uwielbienia, który uświetnił swym występem łódzki zespół „Za Nim”, a następnie kolejną tego dnia Eucharystią oraz nocną adoracją Najświętszego Sakramentu.

Marcin Odolczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKto umyje prezydenta?
Następny artykułTeatr w poczekalni