Strona główna Brochów Susza daje w kość

Susza daje w kość

951
0
PODZIEL SIĘ

Na większości pól w gminie Brochów jest już po żniwach. Tegoroczne plony będą marne z uwagi na rekordowo suche i bardzo słoneczne lato.
Susza daje się mocno we znaki rolnikom. Ogólnie straty rolne na terenie gminy dochodzą do 40 procent. Komisja suszowa w gminie ma pełne ręce roboty. Do 1 sierpnia do urzędu gminy wpłynęło 66 zgłoszeń o odszkodowania za straty rolne oraz dodatkowo jedno zgłoszenie dotyczące szkód w trakcie huraganu z 21 czerwca.
– Trwają procedury związane z weryfikacją wniosków złożonych przez rolników. Od momentu złożenia wniosku jest 30 dni na jego zweryfikowanie. Kolejne 30 dni jest od oszacowania do sporządzenia protokołu i przekazania do wojewody. Jeśli rolnik ma gospodarstwo więcej niż w jednej gminie, wtedy czas na rozpatrzenie wszystkich wniosków jest 45 dni. Protokół oszacowania szkód musi zostać podpisany przez rolnika i komisję weryfikacyjną – mówi Agnieszka Walisiewicz, kierownik referatu ds. Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Budownictwa i Planowania Przestrzennego.
Pierwsza wypłata odszkodowań zapewne zacznie się już jesienią. Zgodnie z harmonogramem jednak nie później niż do połowy października. Tegoroczne uprawy, jak mówią rolnicy z terenu gminy Brochów, nawet jeśli materiał siewny był bardzo wysokiej klasy, są mizerne. Zbyt mocne nasłonecznienie i brak deszczu spowodowały, że uprawy zbóż nie wyrosły dostatecznie, a kukurydza jest mocno wyschnięta i słabo rozwinięta.

BN