Strona główna Powiat Straż w Mikołajewie kończy 65 lat

Straż w Mikołajewie kończy 65 lat

724
0
PODZIEL SIĘ

Ochotnicza Straż Pożarna w Mikołajewie świętowała 65-lecie swojej działalności. Z tej okazji zasłużonej jednostce nadano też nowy sztandar. Swój zacny jubileusz druhowie obchodzili w sobotę 4 sierpnia br. Nie obyło się bez życzeń i gratulacji, a także wyróżnień dla strażaków.

Straż Pożarna w Mikołajewie powstała w 1953 roku, a jej założycielem i pierwszym prezesem był Wawrzyniec Zabaczyński.

W roku 1970 OSP pozyskała pierwszy samochód marki Lublin, skrzyniowy. Naprawy pojazdu dokonano w Państwowej Gospodarce Rolnej w Skotnikach. Mechanikiem samochodu był Bogdan Staniszewski. Był to samochód z drewnianą kabiną, a na krypie samochodu zamontowano stojak na drabinę i motopompę M-800, a po bokach ławki do siedzenia dla strażaków. W roku 1971 OSP została zakwalifikowana do jednostek typu S. Jednostka posiadała samochód marki Star 25, który później został przekazany do Pilawic, a stamtąd do muzeum w Niepokalanowie. W roku 1997 jednostka otrzymała samochód marki Star 244/GBA, który służy jednostce do dziś. W 2016 roku przeszedł generalny remont silnika, mechanikiem samochodu jest Wojciech Bylicki. Warto przypomnieć, iż poza jednostką OSP Mikołajew na terenie gminy Teresin funkcjonują OSP w: Niepokalanowie, Paprotni, Teresinie, Budkach Piaseckich, Szymanowie i Skrzelewie.

Nowy sztandar

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w mikołajewskim kościele pw. Świętych Męczenników Jana i Pawła. – Strażacy są zawsze potrzebni, nie tylko do gaszenia pożarów, czy usuwania nadmiaru wody, czy do pomocy przy wypadkach. Strażacy wszystkich krajów tworzą solidarną grupę. To są jakby strażnicy całego świata, wszędzie tam, gdzie potrzeba nieść ludziom pomoc, oni właśnie się pojawiają, są nam bardzo potrzebni. Brać strażacka jest jedną z najbardziej zasłużonych w naszej Ojczyźnie wśród służb mundurowych – mówił podczas nabożeństwa ks. proboszcz Krzysztof Żochowski.Dzisiejsza uroczystość niech wyciśnie głęboki ślad w pamięci strażackiego środowiska i niech wzmocni siły oraz hart ich ducha. Niech Bóg Wam zawsze błogosławi i wspiera – dodał. Po zakończeniu kazania, wspólnie z o. Wiesławem Kocem, kapelanem gminnym teresińskich strażaków, dokonał poświęcenia nowego sztandaru. Został on oficjalnie wręczony na ręce prezes OSP Mikołajew Barbarze Wojtczak podczas drugiej części obchodów, które odbyły się na placu apelowym jednostki w Mikołajewie. To właśnie tam, strażackim korowodem udali się zgromadzeni po zakończeniu Mszy św.

Przekazuję ten sztandar, po to, by jednoczył wszystkich ochotników Straży Pożarnej w Mikołajewie przez następne pokolenia, niech zawsze służy Wam sztandarowe hasło: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – mówił Zbigniew Komorowski, Honorowy Obywatel Gminy Teresin.

Nagroda za ofiarność

To wielka radość, że jesteście, że działacie i tworzycie tak piękną rodzinę strażacką – gratulował jubilatom Adam Orliński, radny sejmiku mazowieckiego, ale również druh strażak. – Marzę o tym, by kolejne pokolenia, młodzież, która jest dziś z nami, zawsze z dumą zakładała mundur, z dumą podchodziła do swojej jednostki – dodał. Sprawił też miejscowym druhom wiele radości, gdyż w nagrodę podarował im m.in. nowe mundury bojowe, buty, latarki, hełmy, rękawice i inne elementy bardzo potrzebnego strażakom sprzętu o wartości kilku tysięcy złotych. A przypomnijmy, iż tak niedawno Samorząd Województwa Mazowieckiego wsparł też finansowo remont budynku strażnicy tutejszego OSP.

Jednostce gratulowało wielu przybyłych gości. – Działacie w dobrym kierunku i odnosicie sukcesy, co widać po waszej aktywności i rozwoju jednostki, tego Wam serdecznie gratuluję,   i dziękuję za postawę – mówił komendant Powiatowej Komendy Straży Pożarnej starszy bryg. Piotr Piątkowski.

Z kolei Bogdan Linard, przewodniczący Rady Gminy Teresin nawiązał do ostatnich wydarzeń na terenie gminy. – W imieniu władz samorządowych naszej gminy chciałbym bardzo podziękować wam, druhom, za świetne akcje, które przeprowadziliście kilkanaście dni temu. Pierwsza z nich dotyczyła zabezpieczenia 61. Międzynarodowego Wyścigu dookoła Mazowsza rozgrywanego w upalnej pogodzie, spisaliście się rewelacyjnie. Podobnie jak dzięki waszej niezwykłej postawie udało się zapanować nad skutkami nawałnicy, która przeszła nad Teresinem.

Wśród gości uroczystości byli m.in.: Tadeusz Koryś, radny powiatowy, dh Andrzej Tkaczyk, prezes powiatowy Związku OSP, Marek Stefaniak, przedstawiciel Dowództwa 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach, i wielu innych. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć wspomnień sprzed lat, którymi podzielił się jak zawsze kpt. Henryk Kucharski, Honorowy Obywatel Gminy Teresin.

Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej to również najlepsza okazja do wręczenia medali i odznaczeń dla wyróżniających się druhów. Podczas mikołajewskich uroczystości otrzymało je grono strażaków z gminy Teresin. Złoty Medal za zasługi dla Pożarnictwa wręczono Edwardowi Jaworskiemu (OSP Mikołajew), Józefowi Zającowi (OSP Mikołajew), Andrzejowi Zdańkowskiemu (OSP Mikołajew), Leszkowi Woźniakowskiemu (OSP Mikołajew) i Piotrowi Lipińskiemu (OSP Skrzelew). Srebrny Medal za zasługi dla Pożarnictwa powędrował do Pawła Wojtczaka (OSP Mikołajew), Krzysztofa Nawrockiego (OSP Mikołajew), Jacka Wróblewskiego (OSP Mikołajew) i Mieczysława Szymańczaka (OSP Skrzelew). Natomiast Brązowy Medal za zasługi dla Pożarnictwa otrzymał Kazimierz Makarewicz z OSP Skrzelew. Odznaki Wzorowy Strażak odebrali: Grzegorz Sokół (OSP Mikołajew), Piotr Kościan (OSP Mikołajew) i Piotr Banaszak. Z kolei odznaczenia za wysługę lat nadano: Tadeuszowi Szymańczakowi, za 45 lat strażackiej aktywności, zaś za 40 lat służby – Jerzemu Wójcikowi i za 20 lat Piotrowi Lipińskiemu (wszyscy OSP Skrzelew). Pozostaje nam pogratulować, zarówno jubilatce, jak i wyróżnionym druhom.

Marcin Odolczyk