Strona główna Powiat Spoczną na wojskowym cmentarzu

Spoczną na wojskowym cmentarzu

729
0
PODZIEL SIĘ

Zakończyły się prace związane z ekshumacją szczątków żołnierzy niemieckich spoczywających w zbiorowej mogile w Starych Budach. Wykonała je, na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, firma PU Metodis z Męckiej Woli.

Szczątki poległych zostały przeniesione na cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich z II Wojny Światowej znajdujący się w Polesiu Dużym, w gminie Puławy.

Wbrew wcześniejszym informacjom, w mogile nie spoczywało, jak początkowo sądzono 17 poległych, ale 30 Niemców.

Prowadzone badania, w tym znalezionych nieśmiertelników, mają również wyjaśnić krążącą wśród mieszkańców miejscowości informację, że w grobie pochowano rozstrzelanych przez czerwonoarmistów żołnierzy. Według przekazu nie byli to żołnierze Wehrmachtu schwytani przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku. Mieli w niej spoczywać obywatele byłego ZSRR, którzy po trafieniu do niemieckiej niewoli zasilili szeregi Rosyjskiej Armii Narodowej czy Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej. Mogli to być również Ukraińcy z formacji zbrojnych wchodzących w skład SS. Wiele przemawia za tym, że rzeczywiście tak było.

Otóż podczas pierwszych dni ofensywy styczniowej żołnierze Wehrmachtu, którzy zostali złapani przez Rosjan, rzadko byli rozstrzeliwani, natomiast w późniejszym okresie walk, takie egzekucje były na porządku dziennym. Inaczej sprawa miała się z obywatelami ZSRR, którzy walczyli w formacjach zbrojnych walczących po stronie Niemiec. Ci, gdy zostali schwytani, byli rozstrzeliwani na miejscu.

To, kto został pochowany w zbiorowej mogile na skraju lasu w Starych Budach, wyjaśnią badania znalezionych przedmiotów – powiedział nam Jakub Wojewoda, kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. To właśnie on od kilku lat zabiegał o ekshumację szczątków poległych żołnierzy, których mogiła była już wielokrotnie rozkopywana przez tzw. „ poszukiwaczy”.

Jerzy Szostak

Fot. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą