Strona główna Sochaczew miasto Remont 600-lecia jeszcze w tym roku?

Remont 600-lecia jeszcze w tym roku?

748
0
PODZIEL SIĘ

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich przymierza się do remontu al. 600-lecia, odcinka od skrzyżowania z ul. Trojanowską do Warszawskiej. Prace obejmą wymianę nakładki asfaltowej oraz przebudowę chodników. To uproszczona technologia, tylko frezowanie nawierzchni bez wymiany jej podbudowy, zatem prace potrwają kilka tygodni.
Aleja 600-lecia jest częścią drogi wojewódzkiej 705, która stanowi główną arterię komunikacyjną miasta. Urząd marszałkowski w ostatnich trzech latach stopniowo remontuje sochaczewskie ulice, które stanowią część tej drogi – nowego blasku nabrała ul. Chodakowska, Piłsudskiego, powstał też 50-tonowy most na Pisi.

Wymiana nawierzchni do końca listopada
Prace w alei 600-lecia będą wykonywane w podobnej technologii co remont fragmentu ul. Piłsudskiego, który miał miejsce w ubiegłym roku. Termin zakończenia robót wyznaczono na 30 listopada. W czwartek 23 sierpnia w siedzibie MZDW w Warszawie nastąpiło otwarcie ofert przetargowych.
– Wpłynęła jedna oferta. Złożyła ją firma Drogomex, która zaproponowała cenę 1 mln 754 tys. zł. Kosztorys tej inwestycji to z kolei 1 mln 638 tys. zł., oferta przewyższa zatem budżet przeznaczony na realizację przedsięwzięcia o 7 procent. To niewiele, dlatego nie zamierzamy unieważniać przetargu, lecz wystąpimy do zarządu województwa o zwiększenie środków na to zadanie – informuje rzecznik prasowy MZDW, Monika Burdon.
Ostateczna decyzja o podpisaniu umowy z wykonawcą lub unieważnieniu przetargu powinna zapaść do końca września. Różnica 116 tysięcy złotych nie powinna być jednak zbyt wielkim obciążeniem dla urzędu marszałkowskiego. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że remont zostanie przeprowadzony w planowanym terminie.

Miasto projektuje drugi etap
W następnym etapie prac, obejmującym odcinek od skrzyżowania 600-lecia z Trojanowską, w kierunku przejazdu kolejki wąskotorowej za Utratą, ma partycypować miasto. Po rozmowach z MZDW i radnym wojewódzki Adamem Orlińskim, burmistrz wystąpił do radnych o odłożenie 150 tys. zł. na opracowanie dokumentacji. Wiosną ogłoszono przetarg i już w kwietniu było wiadomo, że za 110 tys. przygotuje ją Biuro Projektowe Projektuj i Buduj z Tomaszowa Mazowieckiego. Z dokumentacji dowiemy się, jak będzie wyglądało zagospodarowanie terenu, odwodnienie pasa drogowego, przebieg ciągów rowerowych, chodników, rozmieszczenie zatok autobusowych i miejsc postojowych. Materiały mają być gotowe do 30 listopada. Pozwolą one dyrekcji MZDW rozpocząć starania o pieniądze na wykonawstwo. Bardzo optymistyczna data wejścia firmy na ten teren to 2019 rok.

Co z ulicą Chopina?
Ulica Chopina to także droga zarządzana przez MZDW, a ten kilka tygodni temu ogłosił przetarg na jej przebudowę (odcinek między rondem Jana Pawła II a torami kolejki wąskotorowej). Musiał jednak unieważnić postępowanie. Jedyna zainteresowana tym kontraktem firma zażądała niemal 19 mln za prace szacowane przez MZDW na 9,6 mln. Taka kwota wskazana została w kosztorysach. Dwukrotnie wyższa cena była nie do przyjęcia, a warto dodać, że mówimy o zaledwie kilometrowym odcinku prostej drogi – bez mostów, wiaduktów, gdzie miasto rok temu wymieniło już wodociąg i zadeklarowało pomoc finansową przy wymianie oświetlenia. MZDW zdecydował, że odczeka kilka tygodni i ogłosi kolejny przetarg licząc, że być może za drugim podejściem trafi się wykonawca z rozsądną ofertą. Remont Chopina ma być kompleksowy i objąć całkowitą wymianę nawierzchni, przebudowę skrzyżowań z bocznymi drogami, budowę nowych chodników, zjazdów na posesje, wyznaczenie ciągu pieszo-rowerowego.

sochaczew.pl