Strona główna Teresin Polsko-bułgarskie wakacje

Polsko-bułgarskie wakacje

810
0
PODZIEL SIĘ

Trzynastoosobowa grupa młodzieży szkolnej z gminy Teresin wraz z nauczycielami to pierwsi uczestnicy wymiany polsko-bułgarskiej zaprzyjaźnionych gmin Teresin i Szabla. Tygodniowy pobyt nad Morzem Czarnym był bardzo udany. Jednocześnie do Teresina przyjechali młodzi Bułgarzy.

 Wymiana młodzieży stanowi element porozumienia, jakie pomiędzy Gminą Teresin a Gminą Szabła podpisane zostało latem 2016 roku. Wówczas, w imieniu teresińskiego samorządu dokument podpisał Bogusław Bęzel, pełnomocnik wójta Gminy Teresin ds. oświaty, natomiast w imieniu gminy Szabła – Kmiet (odpowiednik wójta) – Marian Żeczew. Podpisanie porozumienia poprzedzone było przyjęciem uchwały intencyjnej przez Radę Gminy Szabła. Z kolei we wrześniu 2017 Rada Gminy Teresin jednogłośnie podjęła uchwałę o nawiązaniu współpracy pomiędzy samorządami. Stało się to podczas uroczystej sesji Rady w sali wierzbowej hotelu „Kuźnia Napoleońska” w Paprotni, a w obradach uczestniczyli przedstawiciele władz Gminy Szabła w Bułgarii na czele z Cwetelinem Jordanowem, zastępcą wójta. Samorządowców z obu gmin cechowało bardzo optymistycznie podejście do sprawy i zaangażowanie. Teraz przyszedł czas na pierwsze efekty.

 W pierwszym tygodniu lipca br. młodzież z gminy Teresin wyjechała do Bułgarii. To uczniowie wyróżniający się w swoich szkołach, których organem prowadzącym jest gmina. Wakacje nad Morzem Czarnym miały być dla nich nagrodą i taką też były. Bardzo słoneczny pobyt za granicą okazał się wspaniałą przygodą i mimo długiej podróży uczestnicy wrócili do domów z wielkim uśmiechem na ustach. W Bułgarii czekało na nich wiele atrakcji m.in. wizytowali Delfinarium w Warnie, podziwiali malowniczy przylądek Kaliakra, gdzie na styku trzech żywiołów: morza, powietrza i ziemi powstało niepowtarzalne w swym pięknie miejsce, obfitujące w jaskinie, podwodne skały czy skalne nisze. Oczywiście zwiedzali też gminę Szabła, której charakterystycznym punktem turystycznym jest zabytkowa latarnia morska. Gmina położona jest na północnym-wschodzie Bułgarii w obwodzie Dobricz, posiada dostęp do Morza Czarnego. Jej powierzchnia wynosi około 70 km², a gminę zamieszkuje blisko 6 tys. ludzi. Mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa, rybołówstwa oraz turystyki. Sama miejscowość Szabła znajduje się 2 km od linii brzegowej Morza Czarnego.

 Zaskoczyła mnie gościnność i życzliwość tamtejszych mieszkańców. Również jedzenie posiadało swój nietuzinkowy urok, charakter i smak. Ogromne wrażenie wywarł na mnie tamtejszy wschód słońca o godz. 5.30 nad morzem. Był jedyny w swoim rodzaju. Duża ilość różnych atrakcji, zabytków, interesujących miejsc, ludzi, a przede wszystkim odmienne tradycje, inna kultura oraz kuchnia. Po prostu nie można było ani przez chwilę się nudzić. Na pewno długo nie zapomnę tego niezwykłego wyjazdu – podsumowuje pobyt Kamil, uczeń Szkoły Podstawowej w Teresinie – Mam ogromne uznanie i szczególne wyrazy wdzięczności oraz podziękowania dla obu wójtów, że mieli pomysł i chęci do zorganizowania wyjazdu wymagającego tak wiele planowania. Również dziękuję naszym opiekunom i kierowcom towarzyszącym podczas naszego pobytu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt – dodaje na koniec.

 W tym samym czasie, kiedy teresińska młodzież bawiła na południu Europy, do Polski przyleciała grupa bułgarskich uczniów. Na stołecznym lotnisku powitał ich Marek Jaworski, zastępca wójta gminy Teresin oraz Joanna Kornacka i Małgorzata Koncewicz. Obie panie opiekowały się bułgarską młodzieżą przez cały pobyt w teresińskiej gminie. Na gości także czekało dużo atrakcji. Nastolatkowie zwiedzili ciekawe miejsca Teresina i okolic m.in. Muzeum św. Maksymiliana Kolbego i Bazylikę w Niepokalanowie. W Sanktuarium wysłuchali w swoim ojczystym języku prelekcji o Wielkim Świętym Maksymilianie Kolbe, o którym opowiadał o. Eugeniusz Różański. On sam nie tak dawno powrócił z Bułgarii, gdzie przebywał w ramach posługi kapłańskiej. Z gośćmi z Szabły spotkali się też na uroczystej kolacji wójt Marek Olechowski i jego pełnomocnik ds. oświaty Bogusław Bęzel.

Podczas wakacji w Polsce młodzi Bułgarzy odwiedzili m.in. warszawską Starówkę i Multimedialny Park Fontann, wizytowali Stadion Narodowy, bawili się w Centrum Nauki Kopernik, ale też poznali twórczość Fryderyka Chopina. W Żelazowej Woli wsłuchiwali się w muzykę sławnego kompozytora. Wiele czasu spędzili na aktywnym wypoczynku, szczególnie na obiektach Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a nie zabrakło też kąpieli w basenach termalnych w Mszczonowie. Wyjeżdżając w drogę powrotną do swoich domów nie ukrywali, że Polska bardzo im się spodobała i chcieliby tu jeszcze kiedyś wrócić. Szczególnie podkreślali życzliwość i sympatię Polaków, zwłaszcza mieszkańców gminy Teresin, z którymi obcowali przez te kilka wakacyjnych dni.

Władze gminy Teresin również są zadowolone z letniej wymiany młodzieży, mając nadzieję, że to pierwsza z wielu tego typu wspólnych inicjatyw i licząc na efektywne współdziałanie na platformie zarówno samorządowej jak i turystycznej, sportowej oraz kulturalnej, a ze względu na podobny, rolniczy charakter gmin możliwe są również kontakty branżowe. We wrześniu tego roku, w Szable zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli obu samorządów.

Poza Gminą Szabła, innym partnerskim samorządem Gminy Teresin jest też włoska Gmina Santi Cosma e Damiano. To gmina położona w prowincji Lacjum, ok. 150 km na południe od Rzymu. Powierzchnia 31 km2, liczba ludności ok. 7 tysięcy. Położona w pobliżu słynnego wzgórza Monte Cassino, na historycznej Linii Gustawa – niemieckiej linii fortyfikacyjnej w czasie II wojny światowej. Nazwa gminy pochodzi od świętych Kosmy i Damiana, braci lekarzy – męczenników, których relikwie znajdują się w stolicy Italii.

Przypomnijmy, że ustawa o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 roku daje prawo gminom do zawierania umów partnerskich z innymi gminami, w tym zagranicznymi. W zjednoczonej i tym samym otwartej Europie to jeszcze lepsza okazja do nawiązywania i polepszania międzynarodowych kontaktów na różnych płaszczyznach. Z takich przywilejów korzysta właśnie Gmina Teresin.

 Marcin Odolczyk