Strona główna Powiat Pierwsze wyprawki szkolne wypłacone

Pierwsze wyprawki szkolne wypłacone

1525
0
PODZIEL SIĘ

Już siedemset sochaczewskich rodzin otrzymało środki na wyprawki szkolne z rządowego programu „Dobry Start”. Wnioski o przyznanie świadczenia należy składać w Urzędzie Miejskim do 30 listopada.

Pierwsza transza wypłat 300 zł wyprawki szkolnej powinna już wyjść na konta, a przelewy na kolejnych kilkaset tysięcy są właśnie przygotowywane. Urząd Miejski od 1 lipca przyjmował elektroniczne wnioski o wypłatę świadczenia w ramach programu „Dobry Start”. Poprzez portal Emp@tia, prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, złożyło je około siedmiuset sochaczewskich rodzin. Natomiast od 1 sierpnia będzie można składać wnioski w tradycyjnej, papierowej wersji.

Powiadomią mailem

Czyste wzory druków są już dostępne, można je pobrać w Urzędzie Miejskim. Aby sprawę załatwić od ręki, należy mieć przy sobie: serię i numer dowodu osobistego, pesel i datę urodzenia rodzica składającego wniosek, pesele i daty urodzin dzieci, a także adresy szkół, do których będą chodziły od września. Wypełnione wnioski będą przyjmowane od środy 1 sierpnia w Wydziale Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM, w pokoju 425 na III piętrze.

W przeciwieństwie do decyzji w ramach programu rodzina 500 plus, decyzję o przyznaniu wyprawki otrzymamy drogą elektroniczną. Stanie się tak – o ile wnioskodawca we wniosku podał swój adres mailowy. Natomiast pisemne decyzje otrzymają jedynie osoby, którym świadczenie się nie należy. Na przykład podały fałszywe dane, ich dziecko przebywa w schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, szkole wojskowej zapewniającej pełne utrzymanie, albo idzie do „zerówki”, czyli nie jest uczniem, a jedynie odbywa roczne przygotowanie przedszkolne.

Zachowaj ciągłość

Należy pamiętać o tym, że w przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, pieniądze mają trafić do rodzin do 30 września. Natomiast gdy zrobimy to we wrześniu, październiku i listopadzie, urząd będzie miał 2 miesiące – od dnia złożenia wniosku – na jego rozpatrzenie i wypłatę pieniędzy. Wniosek należy złożyć do 30 listopada, ponieważ złożone po tym terminie wnioski nie będą rozpatrywane, a tym samym wyprawka nie zostanie wypłacona.

Przy okazji przypominamy, że od 1 lipca elektronicznie, a od 1 sierpnia tradycyjną drogą papierową w Urzędzie Miasta przy ul. 1 Maja 16, w pokoju 426 na III piętrze można składać wnioski o 500 Plus, czyli przyznawane na rok świadczenie wychowawcze. Obecnie trwający okres zasiłkowy rozpoczął się w październiku 2017 i potrwa do końca września 2018 roku. Oznacza to, że składając wniosek w lipcu lub sierpniu, rodzina zachowa ciągłość wypłat. Jeśli pójdzie do UM we wrześniu, wypłata 500 zł nastąpi do końca listopada z wyrównaniem za październik. Jeśli odwiedzi UM dopiero w październiku, pieniądze otrzyma z wyrównaniem, ale może na wypłatę czekać nawet do końca grudnia.

opr. Jerzy Szostak

 fot.pixabay