Strona główna Powiat Opłaty dla kierowców bez zmian

Opłaty dla kierowców bez zmian

686
0
PODZIEL SIĘ

Każdego dnia kierowcy Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie odwiedza mnóstwo kierowców. Jedni przychodzą tu zarejestrować swój świeżo nabyty pojazd, inni z kolei chcą wyrejestrować właśnie zbyte auto, a jeszcze inni wymienić dowód rejestracyjny czy też odebrać upragniony dokument prawa jazdy.

W sochaczewskim urzędzie, podobnie jak i w całym kraju, przy każdej tego typu operacji poszczególne stawki opłat są zróżnicowane w zależności od danej sprawy. Ich wysokość określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 9 maja 2016 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników (Dz.U. 2016 poz. 689). Co ważne, w roku bieżącym są one na takim samym poziomie jak w roku 2016.

I tak za wydanie krajowego prawa jazdy należy wnieść opłatę w wysokości 100 zł. Pamiętać też należy, że pobierana jest również opłata ewidencyjna w wysokości 0,50 zł. Prawo jazdy międzynarodowe kosztować nas będzie 35 zł. Z kolei uzyskanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym to wydatek rzędu 50 zł.

Za tablice rejestracyjne samochodowe zapłacimy 80 zł, za tablice do przyczep, motocykli i ciągników wydamy 40 zł, za tablice motorowerowe – 30 zł. Na życzenie kierowcy istnieje możliwość uzyskania indywidualnych tablic rejestracyjnych, ale w takim przypadku musi się on liczyć z wydatkiem 1000 zł w przypadku tablic samochodowych lub 500 zł dla motocykli.

Dodać należy też opłatę za komplet znaków legalizacyjnych do tablic rejestracyjnych, który kosztuje 12,50 zł. Nalepka kontrolna na przednią szybę auta to wydatek 18,50 zł. Natomiast za wydanie dowodu rejestracyjnego właściciel pojazdu winien wnieść opłatę w wysokości 54 zł, zaś wtórnik karty pojazdu kosztuje 75 zł.

Podsumowując, łączna opłata rejestracyjna w przypadku samochodu wynosi 180,50 zł. W przypadku przyczep, ciągników i motocykli to oscyluje ona na poziomie 121,50 zł. Suma opłat za rejestrację motoroweru równa się 111,50 zł.

Z kolei, jeśli chodzi o wydanie pozwolenia czasowego albo jego wtórnika, organ rejestrujący pobiera opłatę: w wysokości 13,50 zł – w przypadku czasowej rejestracji z urzędu; w wysokości 18,50 zł – w przypadku czasowej rejestracji na wniosek właściciela pojazdu.

W przypadku kradzieży lub utraty dowodu albo tablicy (tablic) za wydanie pozwolenia czasowego, albo wtórnika takiego pozwolenia kierowca zapłaci 18,50 zł.

Warto też zaznaczyć, że w przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy opłata wynosi 256 zł dla samochodu i 197 zł za motocykl.

Jednocześnie przypominamy, że wszystkie wymienione opłaty można wnosić w formie bezgotówkowej. W kasie przy Wydziale Komunikacji i Transportu w Sochaczewie dostępny jest terminal płatności kartą. Oczywiście można też dokonać rozliczenia w formie gotówkowej. Kasa czynna jest od wtorku do piątku w godz. 8.00-15.00, zaś w poniedziałki w godz. 10.00-17.30.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZaśpiewajmy na placu
Następny artykułOrkan ograł Spartę!