Strona główna Teresin Odszedł zasłużony strażak i mieszkaniec Teresina

Odszedł zasłużony strażak i mieszkaniec Teresina

1512
0
PODZIEL SIĘ

Z wielkim smutkiem i przykrością pozostaje nam pożegnać kap. Henryka Kucharskiego, Honorowego Obywatela Gminy Teresin. Człowieka wyjątkowego, będącego dla wszystkich mieszkańców gminy nieodzowną encyklopedią historii Teresina i okolic. Żył ponad 95 lat. Pozostawił nam piękne wspomnienia w postaci autorskich „Okruchów wspomnień”.

Urodził się 3 stycznia 1923 roku w Granicach jako syn Stanisława i Anieli z Piórkowskich. W latach 1929-1938 uczęszczał do siedmioklasowej powszechnej Szkoły Podstawowej w Paprotni. W 1938 roku rozpoczął naukę w wojskowej szkole podoficerskiej Wytwórni Amunicji na Forcie Bema w Warszawie. Naukę przerwał wybuch II wojny światowej. W 1944 roku pracował w zakładach naprawy samochodów w Warszawie, gdzie współpracował z ruchem oporu. Zgłosił się na roboty przymusowe do Niemiec w zastępstwo za siostrę Kazimierę. Do Polski powrócił w 1945 roku.

Przygodę ze strażą pożarną rozpoczął jeszcze w czasie wojny, wstępując w 1941 roku w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Paprotni. Zaraz po zakończeniu wojny podjął pracę w PKP w Warszawie. Ukończył szkoły pożarnicze w Bielsku-Białej i w Warszawie w stopniu podporucznika pożarnictwa. Całe życie poświęcił straży pożarnej. Uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i  resortowymi. Brał czynny udział w tworzeniu i rozwoju jednostek OSP na terenie gminy Teresin. Był Honorowym Prezesem Zarządu Gminnego OSP Teresin. Angażował się w życie lokalnej społeczności. Był bardzo bliski Klasztorowi w Niepokalanowie. W 2001 roku Rada Gminy Teresin w uznaniu zasług nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Teresin.

Pan Henryk był i będzie niezastąpioną postacią gminy Teresin, zawsze obecny podczas najważniejszych wydarzeń również ponadlokalnych. Zawsze miał wiele do powiedzenia na tematy związane z historią gminy, zwłaszcza z OSP. W 2013 roku wydał przecudowną książkę „Okruchy wspomnień”, której drugie wydanie ukazało się w 2016. Dziś, ta wiedza jest bezcenna. Dziękujmy, że Pan Henryk zdążył ją przelać na papierowe karty.  Było wielkim zaszczytem spotkać kapitana Kucharskiego na naszej wspólnej drodze życia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 29 sierpnia. Obrzędy rozpoczną się wystawieniem Ciała w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Teresinie o godzinie 11:30. O godzinie 12:00 trumna zostanie przeprowadzona ulicami Teresina w asyście sztandarów, pododdziałów oraz samochodów Straży Pożarnej do Bazyliki w Niepokalanowie, gdzie o godzinie 13:00 odbędzie się Msza żałobna. Po Mszy odprowadzimy Ciało Kapitana na cmentarz parafialny w Paprotni.