Strona główna Sochaczew miasto Najczystsza energia w zasięgu Sochaczewa

Najczystsza energia w zasięgu Sochaczewa

997
0
PODZIEL SIĘ

Cztery poważne podmioty utworzyły Sochaczewski Klaster Energii. Są to Miasto Sochaczew, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Sochaczewa (PEC), „Zakład Wodociągów i Kanalizacji – Sochaczew” Sp. z o.o. (ZWiK-Sochaczew”) oraz Geotermia Mazowiecka S.A. z Mszczonowa.

Powodem było przystąpienie do międzynarodowego projektu pod nazwą „Energia geotermalna: podstawa niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju – wstępne studia dla wybranych obszarów w Polsce”. Jest on realizowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) 2009–2014 przez polskich i zagranicznych specjalistów z zakresu geotermii.

Stronę polską reprezentują: Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Wrocławska. Zagraniczną zaś: Krajowa Agencja Energii z Islandii, Christian Michelsen Research AS z Norwegii oraz Europejska Rada Energii Geotermalnej.

Dlaczego geotermia?

Energia geotermalna to łakomy kąsek, najczystsza z możliwych i bezodpadowa, choć nie tak oczywista do pozyskania. Otrzymać ją można z wody znajdującej się w szczelinach i porach skał, głęboko w ziemi. Jednym słowem, najpierw trzeba się do tego źródła dostać, ale w zamian może ono służyć do produkcji ciepła, w miejsce innych, najczęściej droższych technologii.

Energię geotermalną możemy czerpać z gorących wód, przemieszczających się w przepuszczalnej warstwie skał skorupy ziemskiej, znajdującej się poniżej 1000 m, czyli praktycznie jest źródłem niewyczerpywalnym. Istotną przeszkodę jednak stanowić mogą warunki wydobycia, jak również ekonomiczna strona takiej inwestycji. Z kolei to, co przemawia za nią in plus, to to, że dostępność źródła nie zależy od warunków atmosferycznych, źródło jest niewyczerpane, a samo urządzenie poboru jest dla środowiska zupełnie niemal obojętne.

Do czego to wykorzystać?

Ciepłownie geotermalne wydają się mieć największe znaczenie dla ogrzewania budynków z wykorzystaniem pomp ciepła, w rolnictwie, przemyśle chemicznym, suszarnictwie, przetwórstwie, hodowli ryb, basenach kąpielowych, balneologii – to najbardziej znane obecnie sposoby wykorzystania tego typu energii.

W Sochaczewie planowane jest wykorzystanie energii geotermalnej w miejskim ciepłownictwie. Dodatkowo, po odpowiednim uzdatnieniu i schłodzeniu, woda podziemna, jeśli będzie miała odpowiedni skład chemiczny, mogłaby trafić do sieci wodociągowej. Jak wynika z eksperckich badań, miasto leży na terenie potencjalnie zasobnym w wody geotermalne.

Trzyletnie przygotowania, zwieńczone odwiertem, przeprowadzonym 3 sierpnia, mają dać odpowiedź na pytanie, czy Sochaczew ma szansę na dołączenie do grona miast korzystających z energii geotermalnej.

Próbny odwiert

Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sochaczew otrzymał blisko 11 mln zł, które przeznaczone są na odwiert, badanie zasobów oraz parametrów wody – wydajności, temperatury oraz zasolenia, a także na sporządzenie dokumentacji i raportu z prowadzonych prac.

Do wykonania zadania wyłoniona została w drodze postepowania przetargowego spółka G-DRILLING z Warszawy. Ma ona wykonać odwiert oraz przeprowadzić niezbędne badania geofizyczne i hydrogeologiczne, a także laboratoryjne wody.

3 sierpnia, o godzinie 13, w Trojanowie rozpoczęły się uroczyście prace nad odwiertem. Potrwają one prawdopodobnie do końca września. Na działce przy ZKM specjalistyczne wiertło zagłębiło się w ziemi. Docelowo ma dotrzeć na głębokość ok. 1400 m, gdzie w pokładach skał z okresu kredy znajdują się, zgodnie z szacunkami ekspertów, słodkie, słabo zmineralizowane wody o temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza. I takie właśnie byłyby najbardziej przydatne dla potrzeb Sochaczewa, choć każdy stopień powyżej 40 st. C byłby dodatkowym sukcesem dla miasta.

Monika Gadzińska

rzecznik prasowy

ZWiK-Sochaczew Sp. z o. o.