Strona główna Edukacja NA EGZAMIN TYLKO DO SOCHACZEWA

NA EGZAMIN TYLKO DO SOCHACZEWA

8734
0
PODZIEL SIĘ

 

Po trzech latach działalności sochaczewski WORD ma jedną z wyższych zdawalności na terenie Mazowsza. W przypadku egzaminu praktycznego wynosi ona 56,74 procent, a egzamin teoretyczny zdaje 49,92 procent osób przystępujących do egzaminu.

Gdy w 2015 roku – a dokładnie 1 września – został otwarty w Sochaczewie oddział Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku, nikt nie spodziewał się, że stanie się on jednym z najpopularniejszych ośrodków egzaminacyjnych na prawo jazdy na Mazowszu.

W założeniu ośrodek miał być przeznaczony dla mieszkańców powiatów sochaczewskiego, gostynińskiego, łowickiego i żyrardowskiego, którzy do czasu jego otwarcia musieli zdawać egzaminy m.in. w Skierniewicach. Ten, kto zdawał tam egzamin wie, że było to nie lada wyzwanie. Szczególnie dla mieszkańców naszego powiatu, którzy nie cieszyli się sympatią tamtejszych egzaminatorów.

Miasto bez pułapek

Jednak od trzech lat to już historia. Sochaczew – jak mówią pracownicy WORD – od samego początku cieszył się dobrą opinią, a zdawalność była na zaskakująco wysokim poziomie.

Złożyło się na to kilka czynników – powiedział nam Wojciech Krzewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku. Po pierwsze Sochaczew jest małą miejscowością. Tym samym układ komunikacyjny nie jest skomplikowany, a ruch pojazdów jest dużo mniejszy niż w Warszawie czy w Płocku. Co z kolei wpływa na psychikę osoby zdającej. Mniejsza miejscowość to także ograniczona liczba niebezpiecznych miejsc, na których można się „wyłożyć” podczas egzaminu. A te, które istnieją, łatwiej jest opanować. Ale nie tylko nieskomplikowany układ komunikacyjny i brak dużej liczby „pułapek” wpływa na popularność naszego ośrodka, jak i na wysoką zdawalność.

Jak podkreśla Wojciech Krzewski, niebagatelną rolę odegrały także szkoły nauki jazdy, które znacznie podniosły poziom nauczania. I nie tylko te z naszego miasta, które mogą w większości szczycić się zdawaniem egzaminu przez 70 procent swoich wychowanków.

Zaskakujący wynik

 To wszystko przekłada się na zdawalność, która jak podkreśla dyrektor WORD, jest w Sochaczewie wyższa niż w Płocku. W przypadku egzaminu praktycznego wynosi 56,74 procenta, a w tamtym roku przystąpiło do niego 4376 osób. W przypadku egzaminu teoretycznego zdawalność jest niższa i wynosi w przypadku Sochaczewa 49,92 procenta. Ale, jak podkreśla Krzewski, nie jest to zły wynik, zważywszy na trudność tego egzaminu i stres z tym spowodowany.

Dodajmy, że w tym roku – od stycznia do końca lipca – do egzaminu praktycznego w Sochaczewie na kategorię B prawa jazdy przystąpiło 3123 osób, z czego zdało 53,11 procent.

Mimo dobrej opinii wśród zdających na temat sochaczewskiego WORD, w naszym mieście możemy uzyskać prawo jazdy kategorii B, ale po inne – w tym na motocykl – będziemy musieli udać się do Płocka. Spowodowane jest to brakiem odpowiedniego placu manewrowego, ponieważ ten istniejący przy ulicy Żeromskiego nie spełnia odpowiednich parametrów do zdawania egzaminów na inne kategorie. Natomiast WORD nie ma środków na budowę tego typu obiektu na terenie Sochaczewa.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZ myślą o dzieciach
Następny artykułSusza daje w kość