Strona główna Kultura Międzynarodowy plener malarski

Międzynarodowy plener malarski

784
0
PODZIEL SIĘ

Pomysł skupienia artystów pędzla z Polski i zagranicy pojawił się po raz pierwszy. Inspiracją stała się sylwetka artysty Aleksandra Sochaczewskiego, czyli Lejba Sondera, wybitnego malarza pochodzenia żydowskiego, urodzonego w Iłowie. Obecnie  jest on nieco zapomniany, ale na przełomie XIX i XX wieku uważany był za jednego z czołowych malarzy tworzących w duchu romantyzmu.

 Losy Aleksandra Sochaczewskiego, absolwenta Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, to losy wielu patriotycznie działających młodych ludzi w okresie powstań narodowych. Był on więźniem Cytadeli Warszawskiej. Potem, po wybuchu Powstania Styczniowego został zesłany za działalność polityczną na 20 lat pobytu na Syberii.

Artysta jest autorem kilku prac, m.in. „Branka Polaków do armii rosyjskiej” oraz najsłynniejszego, „Pożegnanie Europy”, będących hołdem dla zesłańców.

Międzynarodowy Plener Malarski „Droga do Niepodległości” Iłów, Irkuck, Usole, Lwów, Lipsk, Wiedeń zadedykowany został Aleksandrowi Sochaczewskiemu, którego postać chciano przypomnieć współczesnym odbiorcom sztuki. Odbywał się w dniach 21-29 lipca w Pałacu w Słubicach. Centralnym punktem imprezy był wernisaż poplenerowy, który odbył się 28 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowie.

W plenerze uczestniczyło 10 artystów. Swoje prace pokazali: Bogusław Doba, Ewa Dołgań, Vera Eveseeva (Rosja), Andrey Karpienkov (Białoruś), Alexandr Ledenov (Rosja), Seunguk Lee (Korea Południowa), Natasha Ravi (Rosja), Hanna Sobecka, Małgorzata Szymczuk i Dawid Wojtalewicz. Tematem były głównie pejzaże okolic podsłubickich.

Organizatorami imprezy byli: Sławomir Ambroziak – właściciel pałacu w Słubicach, Anna Gasek oraz Anna i Krzysztof Orłowscy.

Imprezę patronatem honorowym objęli ks. Krzysztof Borucki – proboszcz parafii w Iłowie, ks. Roman Batorski – proboszcz parafii w Słubicach, Roman Kujawa – wójt gminy Iłów oraz Krzysztof Dylicki – wójt gminy Słubice.

Patronat kulturalno-społeczny zapewnili: Bożena Leszczyńska – prezes oddziału warszawskiego ZPAP, Ewa Smuk Stratenwerth z Ekologicznego Uniwersytetu w Grzybowie, Andrzej Ciołkowski – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej, Wanda Dragan – radna powiatu sochaczewskiego oraz Mariusz Bartos z Rady Gminy w Słubicach.

BN