Strona główna Edukacja Miasto gotowe na rozpoczęcie roku szkolnego

Miasto gotowe na rozpoczęcie roku szkolnego

1015
0
PODZIEL SIĘ

Wszystkie placówki są gotowe na przyjęcie uczniów, na szkolną wyprawkę w ramach „Dobrego startu” wypłacono już ponad 700 tys. zł. 1 września rusza program darmowych przejazdów komunikacją miejską dla przedszkolaków, uczniów i studentów, czyli posiadaczy Sochaczewskiej Karty Mieszkańca w wieku 4-24 lata. Przy „czwórce” kończy się budowa boiska wielofunkcyjnego, a wykonawca zapowiada, że zdąży przed pierwszym dzwonkiem. Wiceburmistrza Marka Fergińskiego, nadzorującego miejską oświatę, o to, co jeszcze nas czeka w roku szkolnym 2018/2019, pyta Daniel Wachowski.

Zagląda Pan czasem na budowę boiska na tyłach „czwórki”?

Regularnie. Inwestycja idzie zgodnie z planem i wykonawca zapewnia, że dotrzyma terminu, a to oznacza, że 1 września boisko powinno być gotowe. Szkoła otrzyma nowy obiekt wielofunkcyjny, z bieżnią i skocznią. Inwestycja pochłonie 950 tys. zł. Warto też dodać, że w konsultacji z dyrekcją i kadrą Szkoły Podstawowej nr 2 w Boryszewie projektujemy dla niej salę gimnastyczną. Dokumentację otrzymamy pod koniec roku.

1 września dzieci wrócą do odnowionych klas? Jaka była skala tegorocznych remontów?

Prowadziliśmy je we wszystkich szkołach i przedszkolach, a łączny koszt sięgnął 180 tysięcy złotych. To głównie malowanie sal lekcyjnych, korytarzy, cyklinowanie podłóg, remonty łazienek i schodów. Z większych prac warto wymienić gruntowne remonty zmywalni w przedszkolach nr 3 i 6 oraz wymianę rynien w integracyjnym przedszkolu nr 4. W szkole podstawowej nr 3 odnowiono zaplecze sali gimnastycznej oraz odświeżono stołówkę. Z kolei w „czwórce” jedno pomieszczenie zaadaptowano na salę lekcyjną, a w „siódemce” w dwóch klasach wymieniono podłogi. Wszystkie prace już zakończono. Jesteśmy gotowi na pierwszy dzwonek.

W budynkach dawnych gimnazjów, obecnie szkołach podstawowych nr 1 i 6, naukę rozpoczynają kolejni pierwszoklasiści, a to wymagało pewnych zmian.

Na większość prac związanych z dostosowaniem tych szkół do potrzeb pierwszoklasistów oraz uczniów klas VII i VIII otrzymaliśmy ministerialne dotacje. To łącznie 125,6 tys. zł. przeznaczone na doposażenie pracowni przyrodniczych, doposażenie świetlic i wprowadzenie pierwszaków do klas dotychczas zajmowanych przez gimnazjalistów, gdzie koniczna była np. wymiana krzeseł i ławek. Po remoncie najmłodsi będą mogli też swobodnie korzystać z łazienki w „szóstce”. Prace wykonano i odebrano.
Łącznie w szkołach podstawowych mamy ponad 2 tysiące uczniów, a w klasach gimnazjalnych prawie 840. W przedszkolach i klasach zerowych utworzonych w szkołach podstawowych uczyć się będzie ponad 900 dzieci. Pół tysiąca z nich, przede wszystkich tych najmłodszych trzy i czterolatków, chodzi do przedszkoli, pozostałe 400 dzieci wybrało szkolne „zerówki”.

Ten rok to aż cztery konkursy na stanowiska dyrektorów.

Tak się złożyło, że swoje pięcioletnie kadencje zakończyli dyrektorzy szkół podstawowych nr 3 Krzysztof Werłaty i chodakowskiej „siódemki” Zbigniew Pakuła. Przystąpili do konkursów i ponownie wygrali. Nie ukrywam, że cieszy mnie to rozstrzygnięcie, bo wysoko oceniam ich pracę. W wakacje poznaliśmy wyniki konkursu na stanowisko dyrektora przedszkola nr 3. To znana ze swej działalności m.in. w harcerstwie Krystyna Stańkowska. Być może do końca września uda się zakończyć procedurę wyboru nowego dyrektora przedszkola nr 1.

Od lipca drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia takie tradycyjną, papierową, można było składać wnioski o 300 zł z programu „Dobry start”, na wsparcie rodzin w kompletowaniu wyprawki szkolnej. Jak ta akcja u nas przebiegła?

Ona ciągle trwa. Do 22 sierpnia wpłynęło 2386 wniosków, w tym 1386 drogą elektroniczną. Głównie składano je za pośrednictwem znanego z programu 500+ portalu Empatia lub bankowości elektronicznej. Wzór wniosku był prosty, równie prosta procedura składania i tym sposobem 60 procent wniosków miało formę elektroniczną. Dotychczas rozpatrzyliśmy niemal 1800 z nich obejmujących 2370 dzieci. Wszystkie pozytywnie. Na konta rodzin trafiło 711 tysięcy zł. Zakładam, że jesteśmy na półmetku akcji. Wstępnie szacujemy, że w ramach „Dobrego startu” wypłacimy 1,5 – 1,7 mln złotych.

Rodzice zwlekają ze składaniem wniosków?

To dane z 22 sierpnia, więc zakładam, że teraz spłynie do nas druga fala wniosków, gdy już wszyscy wrócą z wakacji.

Istotną formą wsparcia dla rodzin będzie także darmowa komunikacja miejska.

Na to liczymy. Przy dwójce dzieci dojeżdżających do szkół autobusami ZKM, rocznie można będzie oszczędzić ponad 800 złotych, a to w domowym budżecie poważna kwota. Chciałbym zachęcić rodziców do składania wniosków o wydanie Sochaczewskiej Karty Mieszkańca, gdyż ta właśnie karta upoważnia do darmowych przejazdów. Bezpłatna komunikacja to propozycja dla posiadaczy SKM w wieku od 4 do 24 lat, czyli przedszkolaków, uczniów podstawówek, gimnazjów, szkół średnich a nawet studentów. Na jej wyrobienie trzeba poczekać około 10-14 dni. Wniosek jest bardzo prosty, a mając pod ręką pesel dziecka, można go wypełnić w kilka minut w naszym Biurze Obsługi Klienta.

Jesteśmy na półmetku realizacji dużego, dwuletniego projektu edukacyjnego, niemal w całości finansowanego przez UE. Jak przebiega jego realizacja?

Powiedziałbym nawet, że największego od lat projektu, bo uczestniczy w nim jednocześnie pięć szkół podstawowych i niemal 1100 uczniów. To kilka tysięcy dodatkowych lekcji wyrównawczych, zajęć rozwijających talenty i umiejętności, zajęć językowych, komputerowych, z matematyki, fizyki, przyrody, wyjazdy do Centrum Nauki Kopernik. To też najnowocześniejsze wyposażenie klas. Z dumą mogę powiedzieć, że tak dużych zakupów sprzętu multimedialnego i wyposażenia pracowni przedmiotowych w naszej oświacie nie było od lat. Pod koniec ubiegłego roku do szkół podstawowych trafiło ponad czterdzieści laptopów dla uczniów, szesnaście multimedialnych tablic, czternaście laptopów pozwalających nauczycielom obsługiwać tablice interaktywne, piętnaście projektorów multimedialnych, kamery, aparaty i drukarki 3D. Zakupy pochłonęły aż 270 tysięcy zł. Dodatkowo ponad sto tysięcy wydaliśmy na wyposażenie pracowni przedmiotowych. Na projekt zdobyliśmy niemal 1,6 mln dofinansowania unijnego, więc nasz wkład własny jest minimalny. Poprzednie podobne projekty zostały zakończone w 2013 roku, na które również pozyskaliśmy dofinansowanie.

W projekcie nie uczestniczy tylko Szkoła Podstawowa nr 3.

Tak, ale dla niej również opracowaliśmy stosowny wniosek, który został pozytywnie oceniony. Na razie nie zakwalifikował się do finansowania, ale słyszymy zapewnienia, że dołączy do projektu jeśli uwolnią się jakieś pieniądze.

Polska oświata od lat jest w stanie reformy. Jakie istotne zmiany wchodzą w życie w tym roku?

Zmian jest kilka. Po pierwsze w całym kraju ujednolicono pensum dla nauczycieli specjalistów czyli pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych. Wynosi ono 22 godziny tygodniowo. Nas ta zmiana nie dotknie, gdyż pensum na tym poziomie, dla tej konkretnej grupy nauczycieli, radni zatwierdzili już w czerwcu 2017 roku. Ponieważ pierwszoklasiści zaczynają edukację rok później, mając siedem a nie sześć lat, zlikwidowano stanowiska nauczycieli asystentów, którzy w najmłodszych klasach wspierali nauczyciela głównego.
Zmiany dotyczą również przepisów o awansie zawodowym, które wydłużyły o pięć lat ścieżkę kariery. Teraz, by wejść na najwyższy szczebel i zostać nauczycielem dyplomowanym, potrzeba minimum dziesięciu lat ciężkiej pracy, dokumentowania swych osiągnięć, wdrażania autorskich rozwiązań. Nowy jest także sposób oceniania pracy nauczycieli i dyrektorów szkół. Zostaną ustalone regulaminy określające wskaźniki oceny ich pracy.
Sierpień tego roku to ostatni moment na skorzystanie z przywileju przejścia na emeryturę wg „starych” przepisów, dających wymierny zysk przy naliczaniu jej wysokości, dlatego kilkunastu naszych nauczycieli zrezygnowało z aktywności zawodowej.

Rok szkolny 2018/2019

– liczba uczniów w szkołach podstawowych – 2155

– liczba uczniów w gimnazjach – 839

– liczba uczniów w przedszkolach i „zerówkach” – 905

– początek roku szkolnego – 3 września

– przerwa świąteczna od 23 do 31 grudnia

– ferie zimowe od 28 stycznia do 10 lutego

– przerwa świąteczna od 18 do 23 kwietnia

– rozdanie świadectw – 21 czerwca

sochaczew.pl