Strona główna Kronika kryminalna Krótko cieszyli się łupami

Krótko cieszyli się łupami

931
0
PODZIEL SIĘ
Upalna aura nie zmniejsza operatywności policji. Przestępcy, którzy być może liczyli na to, że policjanci w tym czasie będą pracować wolniej, srogo się zawiedli. Sprawca rozboju spod Teresina w kilka godzin po przestępstwie trafił za kratki, a złodziej motoroweru w kilka dni został zatrzymany wraz ze swym łupem.
– My nie mamy latem taryfy ulgowej. Właśnie latem mamy do czynienia ze wzmożeniem przestępczych działań. Niektórzy liczą, że upał podziała na nas i będziemy mniej aktywni. To błąd. Czasem też dochodzi do tego, że pojawiają się przyjezdni, którzy dokonują wykroczeń, czy poważnych naruszeń prawa na terenie, gdzie przyjeżdżają na wakacje czy urlop do rodziny. Tak więc my nie zwalniamy tempa pracy, a wręcz przeciwnie, wzmagamy działania i są tego efekty. Upał nam nie przeszkadza w łapaniu przestępców – mówi Paweł Rynkiewicz z biura prasowego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.
Szybka wpadka
Tylko parę godzin trwała akcja poszukiwania sprawcy rozboju w Paprotni, w gminie Teresin.
Sochaczewscy policjanci z referatu operacyjno-rozpoznawczego ustalili, że 31 lipca nieznany młody mężczyzna napadł na 57-latka niedaleko stacji benzynowej w Paprotni.
Bardzo skrupulatne działania doprowadziły do wykrycia sprawcy rozboju. Okazał się nim 27-letni mieszkaniec gminy Teresin.
Przestępca wpadł w ręce policji następnego dnia, 1 sierpnia. Kryminalni zastukali do drzwi jego domu już o 6.00. Mężczyzna był bardzo zaskoczony ich widokiem, bo był pewny, że nie wpadnie w ręce wymiaru sprawiedliwości.
Policjanci po zatrzymaniu doprowadzili sprawcę napaści na 57-latka do Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie. Tam usłyszał zarzut rozboju. Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec zatrzymanego dozoru policyjnego i dodatkowo zakazał mu zbliżania się do pokrzywdzonego. Trwa postępowanie w tej sprawie. Mężczyźnie za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.
 Złodziej też wpadł
Nieco dłużej, bo tylko kilka dni, łupem cieszył się sprawca kradzieży motoroweru dafer, który w lipcu wyprowadził z terenu posesji w Janowicach. Dzięki czynnościom operacyjnym policjanci wydziału kryminalnego ustalili sprawcę kradzieży.
Okazał się nim 20-letni mieszkaniec gminy Nowa Sucha. Chłopak został zatrzymany 2 sierpnia w miejscu zamieszkania.
Policjantom z Referatu Operacyjno-Rozpoznawczego w wyniku podjętych czynności udało się odzyskać w dobrym stanie skradziony motorower. Został on zwrócony właścicielowi.
20-latek trafił do sochaczewskiej komendy, gdzie usłyszał zarzut kradzieży. Złożył wyjaśnienia i przyznał się do zarzucanego czynu. Jednak amator jazdy na cudzym motorowerze nie uniknie odpowiedzialności karnej. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
– W przypadku rowerów i motorowerów zalecamy ich znakowanie. To przyspiesza możliwość odszukania sprzętu i zwrócenia go właścicielom. Nawet jeśli sprawca kradzieży pozbędzie się łupu i nie od razu sprzęt zostanie odnaleziony – dodaje Paweł Rynkiewicz.
Bogumiła Nowak
Fot. Policja