Strona główna Iłów Kolumna w hołdzie bohaterom

Kolumna w hołdzie bohaterom

669
0
PODZIEL SIĘ

W setną rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej wraz z Mazowiecką Wspólnotą Samorządową ufundowały Kolumnę Niepodległości wzorowaną na tej znajdującej się na Wawelu.

26 sierpnia o godzinie 12.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie odbędzie się uroczysta Msza święta, po której nastąpi odsłonięcie Kolumny oraz jej poświęcenie.

Idea budowy Kolumny Niepodległości jest inicjatywą członków Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej, którzy uznali za ważne podkreślenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Postawienie takiego pomnika stało się dla nich priorytetem.

Kolumna Niepodległości stanie się pamiątką i symbolem pochwały czynów naszych przodków, którzy pragnąc wyzwolić swą ojczyznę, oddali młodość, zdrowie i życie. Na kolumnie swoje miejsce znajdzie medalion z podobizną Marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest wierną kopią medalionu z pomnika zburzonego w 1939 roku przez Niemców w Iłowie. W ten sposób pragniemy uhonorować trud Marszałka i naszych przodków włożony w walkę o wolność kraju. Mimo tego, że podobizna Marszałka wciąż nie może wrócić na swe miejsce, to jest na plac przed Urzędem Gminy Iłów, gdzie pierwotnie stał pomnik, to dzięki uprzejmości Krzysztofa Boruckiego, proboszcza parafii, znajdzie on równie godne miejsce – na skwerze przy kościele – mówi Tomasz Ciołkowski, jeden z członków Stowarzyszenia.

Fundusze na postawienie kolumny zbierano ze składek członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej, jak również z organizowanej na ten cel aukcji. W trakcie licytacji ofiarowanych przedmiotów Stowarzyszenie zebrało ponad 4 tys. zł.

Kolumna Niepodległości, która wkrótce u nas zostanie wbudowana na przykościelnym placu w Iłowie, została zrobiona z piaskowca. Wykonała ją firma z województwa lubuskiego za około 9 tysięcy złotych. Koszty były jednak większe i tylko dzięki wsparciu kilku sponsorów udało nam się sfinansować montaż i ustawienie kolumny przed kościołem. Za to dziękujemy tym, którzy nam pomogli w tym przedsięwzięciu ­- dodaje Tomasz Ciołkowski. Dla rodziny Ciołkowskich, która bardzo zaangażowała się w to przedsięwzięcie, ma to również znaczenie bardzo osobiste.

– Stefan Ciołkowski, mój dziadek, był uczestnikiem walk w wojnie bolszewickiej w 1920 roku, a także żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 roku i jeńcem niemieckiego oflagu do 1945 roku. Według mego dziadka nikt, kto nie zaznał niewoli, nie był w stanie zaznać pełnej radości z bycia wolnym. Ta Kolumna to hołd naszym dziadkom i pradziadkom, a także wielu wcześniejszym pokoleniom Polaków walczących o niepodległość ­– mówi Andrzej Ciołkowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej.

BN

Fot. UG Iłów