Strona główna Kronika kryminalna Jak działa sprawca przemocy?

Jak działa sprawca przemocy?

650
0
PODZIEL SIĘ

Sprawca przemocy, albo osoba stosująca przemoc w rodzinie. Kto to taki? Czym się kieruje? Jak działa? Przede wszystkim to świetny gracz. Potrafi sprawiać dobre wrażenie, dlatego sąsiedzi nie mogą o nim nic złego powiedzieć.

Często policjanci, którzy rozmawiają ze sprawcą dziwią się, że jest to człowiek spokojny, grzeczny i kulturalny. Pojawia się myśl, że może rzeczywiście to on jest poszkodowany? Może z tą kobietą jest coś nie tak? Może go prowokuje? Nic bardziej mylnego. Ten niespotykanie spokojny człowiek w czterech ścianach jest bezwzględnym tyranem i oprawcą. Istny Dr Jekyll i Mr Hyde. Nie dajmy się zwieść. O ile w przypadku zaawansowanej choroby alkoholowej łatwo można stwierdzić przemoc, o tyle w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z samą przemocą jest już trudniej.
Sprawca przemocy dba o swój wizerunek w oczach innych osób, rzadko wchodzi w konflikty z prawem, jest postrzegany jako normalny i zwyczajny, czasem nawet szarmancki. Potrafi brylować w towarzystwie często kosztem swojej żony lub partnerki. Ośmiesza ją i sprawia, że ta staje się obiektem jego niby żartobliwych docinków. Wszyscy się śmieją oprócz kobiety (jakaś nadęta jest). Nikt nie wie, że te żarty mają drugie dno. Nikt nie wie, że w domu tych państwa nie jest tak zabawnie. Jedną z metod stosowanych przez sprawców jest utrzymywanie ofiary w stanie bezradności i ciągłego strachu. Sprawca nie musi ciągle używaćprzemocy fizycznej. Wystarczy, że zachowuje się tak, aby domownicy wiedzieli, że w każdej chwili może jej użyć. Atak jest zawsze niespodziewany dlatego, aby wzmóc poczucie zagrożenia i lęk. Wtedy on czuje się o wiele lepiej. Kolejna istotna rzecz to wszechobecna, nadmierna kontrola. Sprawca zniewala i podporządkowuje ofiarę w każdej sferze życia. Kontroluje jej znajomości, rozmowy telefoniczne, SMS-y, kontroluje jej wydatki, ograniczając je do maksimum. Na początku sprawca domaga się drobnych ustępstw, które z czasem tak ograniczają swobodę, że ofiara nie zrobi żadnego kroku bez wiedzy sprawcy. Dlatego tak trudno pomagać, dlatego ofiary wycofująswoje zeznania, dlatego nie chcąz nikim o tym rozmawiać, nie szukają pomocy, bo to oznacza nasilenie kontroli, ból psychiczny i fizyczny.
Aby ta kontrola była skuteczna sprawca grozi, zastrasza, zmusza do milczenia. Często straszy popełnieniem samobójstwa, grozi odebraniem dzieci. Doskonale potrafi wykorzystaćmiłość matki do dzieci, dlatego posługuje sięnimi, manipuluje po to, by zmusić ofiarę do posłuszeństwa i zatrzymać w krzywdzącym związku. Kolejna technika stosowana prawie zawsze to wywoływanie w ofierze poczucia winy. Wszyscy pamiętamy ten plakat o za słonej zupie. To ofiara jest winna, to ona zmusza sprawcę, aby tak się zachowywał. Gdyby okazywała mu szacunek, gdyby była posłuszna, czuła i kochająca na pewno by nie bił, nie poniżał, nie gwałcił, nie zdradzał. I często kobieta stara się , chce być jeszcze bardziej posłuszną, pozwala na wiele w nadziei na to, że swoim uległym zachowaniem uniknie przemocy. Nie uniknie, tu chodzi tylko o to, aby zrzucić odpowiedzialność za przemoc.
Sprawca przemocy często usprawiedliwiając się powołuje się na zazdrość. Tak bardzo kocha swoją wybrankę, żyć bez nie może, nie zniósłby, gdyby go opuściła, dlatego ją śledzi, podsłuchuje, czyta jej listy, nie pozwala nosić zbyt krótkich sukienek i za głębokich dekoltów, nie pozwala rozmawiaćz mężczyznami. Wszystko dla jej dobra i dlatego, że kocha ją do szaleństwa. Sprawca przemocy potrafi okazywać uczucia swojej ofierze, jest to bardzo związane z jedną z faz przemocy tzw. miesiącem miodowym. Po brutalności i agresji, po akcie ostrej przemocy następuje czas czułości, słodyczy. Mężczyzna okazuje skruchę za wszystko co zrobił, bardzo się stara, kupuje kwiaty, prezenty, czekoladki. Ten czas może dawać kobiecie zadowolenie i satysfakcję, silniej angażuje się w związek z nadzieją, że to był naprawdę ostatni raz. Jest nagradzana za swoję uległość, niestety z czasem nagrodą jest tylko brak agresji i przemocy, a miesiąc miodowy trwa coraz krócej.
Bardzo ważnym elementem układu sprawca-ofiara jest całkowita władza. W związku z tym należy ofiarę odizolować od kontaktu z innymi osobami, żeby jej nie mieszały w głowie. Sprawc osacza swoją zdobycz zabraniając jej nauki, pracy zarobkowej, kontaktów społecznych. Często najbliższa rodzina, przyjaciele i znajomi nie mają pojęcia co się dzieje w tym związku. Mogąbyć zdziwieni, że ta dziewczyna, która zawsze była wesoła i roześmiana nie chce sięz nimi spotykać, ale może woda sodowa uderzyła jej do głowy? Ma takiego wspaniałego partnera, pewnie jest o niego zazdrosna, dlatego każdą chwilę woli spędzać z nim.
Przemoc to tajemnica, która jest pilnie strzeżona. Sprawca bardzo łatwo przekonuje partnerkę, żeby siedziała cicho, bo i tak nikt jej nie uwierzy, poza tym ona też nie jest bez winy, kłamie i on może o wszystkim opowiedzieć „wszyscy zobaczą, że jesteś chora psychicznie”. Zarzucanie choroby psychicznej to w przemocy klasyka. Dzięi temu sprawca odsuwa od siebie podejrzenia o stosowanie przemocy, a w ofierze wzbudza jeszcze większy lęk i bezradność. A o to przecież chodzi.

Ewa Kajetaniak