Strona główna Sochaczew gmina Gmina Sochaczew szuka wykonawców do remontu drogi

Gmina Sochaczew szuka wykonawców do remontu drogi

1326
0
PODZIEL SIĘ

 W urzędzie gminy zdecydowano się podzielić inwestycję w Rozlazłowie – Kątach na etapy. Na wykonanie całości, pomimo dwóch wcześniejszych przetargów, nie znaleziono nikogo, kto podjąłby się budowy. Inwestycja musi ruszyć koniecznie w tym roku, bo inaczej przepadnie gminie dotacja.

Musimy zrobić wszystko, aby rozpocząć tę pracę. Zadanie jest wspólnie wykonywane z miastem Sochaczew, które wykonuje swój odcinek drogi do granic miasta z naszą gminą. W przypadku, gdyby inwestycja nie zaczęła się w tym roku, przepadnie całe dofinansowanie do tej drogi, a do tego nie możemy dopuścić – mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Firmy obawiają się

Pat wykonawczy trwa od dwóch miesięcy. Mirosław Orlński mówi, że firmy zajmujące się pracami drogowo – budowlanymi przerasta ogrom czekających ich zadań. To spory remont ponad 1,5 km odcinka, połączony z całą masą prac ziemnych.

To wszystko powoduje ich obawy. Zadań jest bardzo dużo. Są tu roboty przygotowawcze, rozbiórkowe, wykonanie całego ścieku podchodnikowego, a także remont istniejących urządzeń pod chodnikiem i na skarpach, także regulacja tych urządzeń. Do tego wykonanie odwodnień, poboczy, jak również samej drogi złożonej z kilku warstw. Firmy boją się tak dużego frontu robót. Obawy ich wynikają z tego, że mogą się z tak dużym pakietem zadań nie zmieścić w terminie. My też mamy niewiele czasu i trzeba zacząć te inwestycję jak najszybciej – wyjaśnia Mirosław Orliński. Argumentując podział prac na etapy. Zmniejszenie zadań i ustalenie etapów pozwoli być może znaleźć chętnego wykonawcę. Ponadto z całością zadań remontowych w tym miejscu gmina może się do końca roku nie uporać. Jednak rozpoczęcie prac da podstawy do negocjacji o rozłożenie terminów i przełożenie ich na przyszły rok.

Kolejny przetarg na odcinek Rozlazłów – Kąty trwa do 27 sierpnia. Wójt liczy, że w końcu uda się ten remont drogi zacząć. Również do 27 sierpnia trwa przetarg na drugi etap remontu drogi Kożuszki Parcel – Feliksów. Odcinek dużo mniejszy, no i zadań znacznie mniej.

– Tu mam pewność, że bez problemu znajdziemy wykonawcę. To niespełna pół kilometra drogi, więc nie powinno być kłopotów – zaznacza Mirosław Orliński.

Szkoły priorytetem

 Najpilniejsze prace jednak zaplanowano w szkołach. Tam trwa wakacyjny boom remontowy. Wiele z tych prac po części wymusiła nowa ustawa oświatowa. Szczególnie w mniejszych szkołach, gdzie przybyło uczniów, trzeba było wygospodarować nowe klasy oraz rozpocząć inwestycje związane z budową sal gimnastycznych.

Wskutek przesunięć budżetowych gmina dołożyła ostatnio dodatkowe fundusze do remontu w Szkołach Podstawowych w Wymysłowie i Wyczółkach. Na pierwszą szkołę dorzuciła ekstra 42 tysiące złotych, a na drugą 30 tysięcy złotych.

– Dla nas każdy, nawet najmniejszy realizowany projekt remontowy jest bardzo ważny. Szkoła nie jest duża i pojawienie się dodatkowych uczniów, co nastąpiło wskutek reformy, jest dla nas sporym wyzwaniem. Ze szkoły kolejny rok nie ubyło uczniów, a przybyło – stwierdziła Katarzyna Mechecka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Feliksowie.

Jednak szkolne remonty, podobnie jak przebudowa dróg, rozkładane są na etapy wykonawcze.

– Wpierw musimy robić to, co niezbędne i najbardziej potrzebne. Tu przede wszystkim muszą być dobre dachy, sprawne ogrzewanie oraz dobre warunki do nauki, odpowiadające współczesnym wymogom. Chcielibyśmy, żeby wszystkie nasze placówki były tak wzorcowe, jak szkoła w Kątach, która jest powodem naszej dumy. Kiedy pokazaliśmy ją merom z Riese Pio X zebraliśmy wiele pochwał. Jednak zapewnienie takiego standardu innym naszym placówkom, to zadanie, które sobie stawiamy za cel. Tu też nie ma łatwo z wykonawcami. Koszty remontów poszły znacznie w górę, a zyski w budżecie tak szybko nie rosną. Ponadto remonty szkolne mają inne wymogi niż typowe remonty. Tu muszą być odpowiedni fachowcy – wspomniał Mirosław Orliński na lipcowej sesji Rady Gminy Sochaczew.

W większości zaplanowane prace remontowe w Wymysłowie, Wyczółkach, Feliksowie są już na finiszu. Część prac, jak remonty kotłowni czy instalacji, przeciągnie się do sezonu grzewczego.

Bogumiła Nowak