Strona główna Kultura Dutkiewicz na bis, czyli jazz na Placu Kościuszki

Dutkiewicz na bis, czyli jazz na Placu Kościuszki[Galeria zdjęć]

692
0
PODZIEL SIĘ

W niedzielę 12 sierpnia  na pl. Kościuszki wystąpiło Artur Dutkiewicz Trio. Był to przedostatni koncert zaplanowany w ramach I Sochaczewskiego Festiwalu Jazzowego. Pierwsze miejsca na widowni zapełniły się już na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia. 

Lider formacji, Artur Dutkiewicz, to jeden z najbardziej znanych polskich pianistów jazzowych i kompozytorów, laureat wielu konkursów muzycznych, przeglądów i festiwali. Koncertował m.in.: Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak i ̇Lorą Szafran. Jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. W ubiegłym roku został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W ostatnich kilku latach wystąpił w ponad 50 krajach na całym świecie od USA przez Europę po Hongkong i Australię. Występuje solo, jednocześnie prowadząc dwa własne zespoły, w tym Artur Dutkiewicz Trio. Obecnie w zespole towarzyszą mu Łukasz Żyta (perkusja) i Michał Barański (kontrabas). Najnowsza płyta tria, wydana w 2017 roku, nosi tytuł „Traveller” i to zawarte na niej kompozycje stanowiły oś koncertu. Wcześniej melomanów zachwyciły jego albumy „Hendrix Piano” oraz „Niemen Improwizacje”.

sochaczew.pl