Strona główna Kultura Chińskie ćwiczenia w pałacu w Gawłowie

Chińskie ćwiczenia w pałacu w Gawłowie

860
0
PODZIEL SIĘ

 Nowa metoda ćwiczeń walking qigong, wywodząca się ze starożytnych Chin, może poprawić stan zdrowia i kondycję mieszkańców powiatu sochaczewskiego. Zaletą jest to, że ćwiczenia można wykonywać bez względu na wiek, stan zdrowia oraz kondycję. To są ćwiczenia dla każdego – od dziecka do wiekowego staruszka.

– Zapraszamy do zapoznania się z tą metodą ćwiczeń, propagowaną już w Sochaczewie przez KM Aktywni oraz podczas II Sochaczewskiego Marszu Nordic Walking. Zajęcia zalecane są szczególnie dla osób, które szukają możliwości poprawy swojego zdrowia oraz samopoczucia – zachęca Marta Wilczyńska, trenerka qigong.

Terapia mistrza Liu

Do Polski metoda ta trafiła w latach 90. ubiegłego wieku. Jednak pasjonaci niekonwencjonalnej medycyny chińskiej poznali ją już na początku XX wieku. Wielu z nas mogło na filmach oglądać niemal taneczne ewolucje ćwiczących w parkach Chińczyków. W 1994 roku do Polski przyjechał i zamieszkał na kilka lat prof. Liu Zhongchun, mistrz Pekińskiego Stowarzyszenia Qigong i współtwórca stylu Lecącego Żurawia. Mistrz cały swój czas pobytu w Polsce poświęcał nauczaniu Lecącego Żurawia. Zaskakiwał przy tym wszystkich kondycją i życiową energią. Już wtedy był 60-latkiem.

Polacy, jak cała cywilizacja zachodnia, źle oddychają i to powoduje, że częściej chorują i mają słabą kondycję. Organizm przy złym oddechu źle funkcjonuje i nie ma energii – mówił mistrz Liu zawsze w czasie swych pierwszych zajęć.

Pokazywał, na czym polega dobry oddech dotleniający cały organizm i jak stymulować oddech. Sam, jako młody człowiek, przez blisko 10 lat poważnie chorował i tylko dzięki ćwiczeniom qigong wrócił do zdrowia. W 2002 roku Liu Zhongchun współtworzył Stowarzyszenie Promocji Zdrowia Qigong – Lecący Żuraw w Polsce.

Sochaczewianka Marta Wilczyńska jest jedną z jego uczennic, i jak sama mówi, swój doskonały stan zdrowia i kondycję zawdzięcza codziennym ćwiczeniom. Qigong, jak zaznacza, to ćwiczenia energetyczne wykorzystywane zarówno w medycynie, jak i w sztukach walki. Podczas chodzenia, poprzez zastosowanie szczególnego sposobu oddychania, stymulację receptorów stóp oraz naturalną rotację ciała w trakcie marszu dąży się do osiągnięcia maksymalnych dobroczynnych efektów ogólnoustrojowych. Walking qigong, co dowiedziono naukowo, jest uznaną terapią antynowotworową.

Poprawmy kondycję

Zajęcia z qigong były prowadzone co czwartek na wzgórzu zamkowym, w  tegoroczne lato. Marta Wilczyńska powoli przekonywała sochaczewian do tej metody.

– Z początku wielu podchodzi do niej sceptycznie, ale to naprawdę nie jest inwazyjna metoda ćwiczeń. Nawet osoby  o bardzo słabej kondycji są w stanie wykonać te ćwiczenia. Gwarantuję, że poczują się nieco lepiej i od razu zapewniam, nie ma w tym żadnych czarów – twierdzi Marta Wilczyńska.

Zajęcia z qigong w Sochaczewie będą kontynuowane. Na razie organizowane są na terenie gminy Brochów, w Domu Kultury w Tułowicach. Cieszą się sporym zainteresowaniem.

Najbliższe spotkanie dla mieszkańców Sochaczewa i okolic odbędzie się 31 sierpnia, na terenie parku w Pałacu w Gawłowie  w godzinach 18.00 – 20.00. Wstęp wolny. Trzeba tylko zabrać ze sobą wygodny strój treningowy i buty o elastycznej podeszwie, najlepiej tenisówki.

– Na wschodzie walking qigong praktykuje się w grupach, na wolnym powietrzu. Siłą tej metody jest zwiększone dotlenienie organizmu, gdyż wykorzystywany sposób oddychania w tej terapii korzystnie wpływa na wszystkie procesy regeneracyjne organizmu. Oprócz choroby nowotworowej walking qigong pomaga zwalczać wiele innych chorób cywilizacyjnych, m.in. stresy oraz stymuluje przemianę materii. Warto więc spróbować pomóc sobie – zachęca terapeutka.

W programie spotkania zorganizowanego przez Fundację Ochrony Zabytków w Gawłowie będzie prezentacja podstaw qigong jako metody uzdrawiania, rozgrzewka z elementami ćwiczeń i praktyka walking qigong. Dodatkowo prezentacja materiału filmowego oraz dyskusja i odpowiedzi na pytania.

Bogumiła Nowak

Marta Wilczyńska ćwiczy walking qigong przed pałacem w  Gawłowie

Fot. Fundacja Ochrony Zabytków w Gawłowie