Strona główna Sochaczew gmina Centrum Muzyki w Żelazowej Woli szansą dla gminy

Centrum Muzyki w Żelazowej Woli szansą dla gminy[Zdjęcia]

831
0
PODZIEL SIĘ

Rozstrzygnięty pod koniec czerwca konkurs na wybudowanie Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli komentowano na sesji rady Gminy 18 lipca z dużym uznaniem.

To dla naszej gminy wielka szansa, aby zaistnieć nie tylko w świadomości lokalnej, ale też dać się poznać w świecie. Naszą radę po wyborach samorządowych czeka bardzo wiele zadań i nie możemy tej szansy zmarnować – stwierdziła jedna z radnych.

Jak dodał Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew, marzy mu się, by koncerty w Żelazowej Woli odbywały się codziennie przez cały rok, po jeden – dwa występy.

To teraz wydaje się mocno wygórowane, ale jeśli będzie tam sala koncertowa na 600 osób, centrum konferencyjno-biznesowe oraz zaplecze hotelowe, to jest to możliwe, aby około dwa tysiące osób dziennie odwiedzało Żelazową Wolę. Jednak potrzebne będą nowe chodniki, ciągi komunikacyjne i parkingi. To jeszcze przed nami, ale będzie to największa inwestycja w historii gminy – mówi Mirosław Orliński.

Koszt całości skalkulowany został na ponad 80 mln zł. Jednak zdaniem wójta będzie to piękna wizytówka całej gminy. Obecnie trwają rozmowy na temat wybudowania centrum konferencyjnego oraz hotelarsko-usługowo-gastronomicznego. Jak zaznacza wójt Orliński, pojawiły się ciekawe propozycje i teraz gmina się z nimi sukcesywnie zapoznaje.

Przy tej okazji w gminie rozważana jest sprawa wykonania chodnika, który połączyłby Żelazową Wolę z Sochaczewem. To zdaniem wójta zachęciłoby mieszkańców miasta, zwłaszcza w miesiącach letnich, do spacerów i pieszych wycieczek do Żelazowej Woli.

– Przyszłe budżety gminy będą musiały być tak konstruowane, aby uwzględniały inwestycje wokół Żelazowej Woli, by były sprzęgnięte z tym projektem. To konieczne, gdyż dla gminy inwestycja ta przez najbliższy czas będzie priorytetem – zapewniał Mirosław Orliński.

Jednak budowa najszybciej ruszy dopiero w przyszłym roku. Od projektów do ich realizacji jeszcze sporo potrzeba wykonać prac, by zaczęto budować.

BN