Strona główna Wyszogród Bezpańskich psów przybywa

Bezpańskich psów przybywa

749
0
PODZIEL SIĘ

W Gminie i Mieście Wyszogród tylko w ciągu jednego roku przybyło znacznie więcej psów niż w kilku minionych latach. Pracownicy urzędu zdecydowali się rozwinąć szeroką akcję adopcyjną i poszukać psom nowych domów.

– W ostatnich latach zjawisko bezdomności psów nasila się. Postępuje ono z roku na rok. Na naszym terenie są nawet miejsca, gdzie szczególnie często zwierzaki są porzucane. To okolice dróg krajowych numer 50 i 62. Właściciele psów, którzy chcą się pozbyć swych czworonogów, bardzo często zjeżdżają z krajówki w boczne drogi w okolice wsi Ciućkowo i Wilczkowo. I po prosto psiaki wyrzucają z samochodów – mówi Marcin Pieniążek, specjalista ds. infrastruktury i gospodarki komunalnej w Urzędzie Gminy i Miasta Wyszogród, odpowiedzialny za sprawy związane z opieką nad zwierzętami.
Jak stwierdza, w urzędzie od lat wspierają działania organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt, które promują adopcje.
– Obecnie mamy w schronisku w Pawłowie 11 psiaków. Umowę z tym schroniskiem mamy na 5 psów, ale tamtejsi pracownicy są nam bardzo przychylni i nie chcą zostawiać tych bezdomnych psów na łasce losu lub ich usypiać. Zachęcamy wszystkie osoby, którym nie jest obojętny los zwierząt, aby pochyliły się nad możliwością przygarnięcia jednego z naszych psiaków. Wszystkie odbyły kwarantannę, przeszły zabiegi sterylizacji lub kastracji, są zaszczepione i mają mikroczipy. Schronisko dla psa nie jest dobrym domem i nigdy nie będzie tam się czuł dobrze – dodaje Marcin Pieniążek.
Na szczęście, jak dotąd na terenie gminy Wyszogród nie było drastycznych przypadków porzucenia zwierząt. Zdarzył się tylko jeden przypadek przywiązania sznurkiem do drzewa. Jednak psiak zdołał zerwać się i zaczął biegać po drodze z kawałkiem sznurka i łańcucha na szyi. Urząd w Wyszogrodzie próbuje różnych metod szukania domów dla psów, m.in. współpracując z Fundacją Judyta, przez którą niektóre psy lokowane są w hotelu dla zwierząt. Jednak to też sprawa przejściowa.
Teraz do adopcji są suczki: Wena, Waxi i Wiola oraz samce: West, Wibid, Wifi, Winston, Wiolis, Wituś, Wudu oraz Wojtuś. Większość ich w wieku od 3 do 5 lat. Tylko jeden psiak jest 12-letnim staruszkiem. Zwierzaki mają imiona na literę W, aby wiadomo było, że pochodzą z Wyszogrodu. Szczegółowe charakterystyki i zdjęcia psiaków są na stronie do schroniska w Pawłowie tel. (23) 611-13-59.

– Jeśli nie będzie zmian prawnych i funduszy, to sytuacja się nie zmieni i bezpańskich psów przybywa. Teraz sytuacja ta jest nieuregulowana prawnie i niczym nie grozi porzucenie zwierzaka, gdy właściciel uzna, że pies jest mu z jakiegoś powodu zbędny. Sytuacja wymaga zmian prawnych – stwierdza na koniec Marcin Pieniążek.

BN
Fot. UGiM Wyszogród