Strona główna Sochaczew miasto Będzie kasa na nowe piece

Będzie kasa na nowe piece

1384
0
PODZIEL SIĘ

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Sochaczewa, którzy starają się o dofinansowanie wymiany starych pieców na nowe. Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska ogłasza kolejny program mający pomóc mieszkańcom Mazowsza w zakupie nowoczesnego źródła ogrzewania.

Jak poinformowała nas Agnieszka Tomaszewska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu zostanie złożony wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie środków na dofinansowanie wymiany pieców grzewczych. O ich wymianę stara się na terenie Sochaczewa 59 osób.
I wszystko wskazuje na to, że jeszcze przed nadchodzącym okresem grzewczym będą mogły one dokonać zakupu nowych pieców. Przypomnimy, że w ramach programu, osoby, które złożyły wnioski, mogą pozyskać dofinansowanie w wysokości do 80 procent kosztów kwalifikowanych na wymianę urządzeń grzewczych. Wsparcie udzielane jest na wymianę kotłów, pieców i innych urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych, w lokalnych kotłowniach zasilających kilka budynków oraz kotłowniach osiedlowych. Co istotne, do dofinansowania można będzie wliczyć także koszt podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej.
O ile nie można już składać wniosków o otrzymanie dofinansowania w ramach tego projektu, to pojawiła się szansa na pozyskanie środków na ten cel z innego źródła. Otóż Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie już wkrótce uruchomi nabór wniosków o wymianę źródła ogrzewania w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Oferta zostanie skierowania do osób fizycznych.
W ramach programu zostanie dofinansowana wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych paliwem stałym na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne oraz pompy ciepła. Dofinansowywane będą również prace termomodernizacyjne polegające m.in. na dociepleniu przegród zewnętrznych i wewnętrznych budynków oraz na wymianę i montaż stolarki zewnętrznej. Możliwy będzie również zakup i montaż kolektorów słonecznych oraz instalacji fotowoltaicznej. W tym przypadku nie otrzymamy dofinansowania, ale zostanie nam udzielona pożyczka.
Wysokości przyznanej dotacji będzie uzależniona od miesięcznego dochodu przypadającego na 1 osobę w gospodarstwie domowym.
Dodajmy, że w przeciwieństwie do pierwszego programu, wnioski o udział w nim będziemy składali bezpośrednio do WFOŚOGW. Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie internetowej Funduszu www.wfosigw.pl, w zakładce Program Priorytetowy „Czyste Powietrze”.

Jerzy Szostak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSusza daje w kość
Następny artykułSzczepionki dla seniorów