Strona główna Wyszogród Będą rywalizować sołectwa

Będą rywalizować sołectwa

673
0
PODZIEL SIĘ

Już po raz drugi zostanie zorganizowany Turniej Sołectw „Sierpem i Młotem”. Urząd Miasta i Gminy Wyszogród pozyskał na ten cel dotację. Dzięki temu na ściernisku za świetlicą w Marcjance najlepsi przedstawiciele sołectw będą znów walczyć o laury.

W ubiegłym roku do rywalizacji zgłosiły się zespoły z sołectw – Rakowo, Słomin, Drwały, Grodkowo, Rębowo oraz gospodarze z Marcjanki. Przygotowano pięć konkurencji, m.in. noszenie jajka na łyżce na czas, wykopki oraz konkurs z wiedzy o gminie. I miejsce zajął zespół z Marcjanki przed Rakowem, Słominem, Drwałami, Grodkowem i Rębowem. Turniej uświetniły wtedy tancerki z grupy tanecznej Czaderki i Kruszyny, działającej przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Bodzanowie.
W tym roku wielka zabawa i rywalizacja sołectw zapowiadana jest na sobotę, 25 sierpnia, od godziny 15.00. Podobnie jak przed rokiem, organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Rakowie i Sołectwo Marcjanka, do spółki z Urzędem Miasta i Gminy Wyszogród.
Jak wspomina Jolanta Kęsicka, koordynator Turnieju Sołectw, celem imprezy jest integracja międzypokoleniowa, wspólna zabawa i aktywizacja społeczności wiejskiej. Dodatkowo chodzi też o pokazanie dorobku mieszkańców, kultywowanie tradycji i promowanie regionu.
Tegoroczny turniej ma rozpocząć się od przejechania przez kapitanów drużyn specjalnym „rowerem” jak najdłuższego odcinka. Drużyna, która pokona trasę w ciągu minuty, startuje jako pierwsza. Potem pięć konkurencji, i to zupełnie innych niż przed rokiem.
W pierwszym zadaniu trzyosobowe ekipy będą rywalizować w żniwach. W pierwszej konkurencji zawodnicy będą ścinać kosą i sierpem zboże, a potem młócić cepem. Natomiast w sztafecie MasterChef trzeba będzie łyżką cedzakową wyłowić z wody 5 jabłek i przenieść je na niej do stołu. Uczestnicy obiorą jabłka i zszatkują na tarce. Na koniec mają przygotować ciasto na szarlotki, które będą upieczone. Jury wybierze najlepszy wypiek.
W następnej sztafecie „Lot z balonem” będą wykorzystane taczki oraz pompowanie baloników. Jak to będzie wyglądać, oceni publiczność w czasie zawodów. Natomiast w biegu „Podróż za jeden uśmiech” uczestniczą wszyscy przedstawiciele sołectw. Wykorzystane zostaną tu opona, dwie cytryny i tor przeszkód dla jadącego na oponie. Styl jazdy dowolny.
W ostatniej konkurencji „Lokowanie produktu” trzeba będzie przygotować 5-minutowe prezentacje – zaproszenia, zachęcające do odwiedzenia sołectwa. Jeśli nie będzie lidera, organizator urządzi dodatkową konkurencję – „Chłop potęgą jest i basta!”, czyli przeciąganie liny. Po turnieju grochówka, grill i potańcówka do białego świtu.
Na zwycięzców czekają statuetki oraz nagrody pieniężne. Zwycięzca za rok będzie organizatorem kolejnego turnieju. Dodatkowo będą też nagrody niespodzianki.
Zgłoszenia zespołów do 17 sierpnia osobiście, pocztą lub na adres e-mail Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Rakowie.

BN
Fot. UGiM Wyszogród