Strona główna Powiat Awarie zmuszają do inwestycji

Awarie zmuszają do inwestycji

754
0
PODZIEL SIĘ

Nie tylko latem w gminach powiatu sochaczewskiego brakuje wody. Jednak gorące słoneczne miesiące potęgują jej niedostatek. W większości gmin samorządowcy widzą konieczność modernizacji i rozbudowy posiadanych stacji uzdatniania wody i dobudowania sieci wodno- kanalizacyjnej.

– Woda jest najważniejsza dla naszej gminy. To jedno z najważniejszych zadań, jakie przed nami stoi. Jednak jak we wszystkich gminach na terenie powiatu sochaczewskiego, tak i nam brakuje funduszy na tę inwestycję. Przedsięwzięcia związane z rozbudową sieci oraz modernizacją Stacji Uzdatniania Wody wymaga solidnych nakładów finansowych. Z samego budżetu gminy nie da rady wszystkich tych zadań zrealizować – mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Awaria jakiej nie było

Jednak jak się okazuje w gminie nie da rady odwlekać inwestycji związanych z rozbudową sieci i SUW. Zapotrzebowanie w wodę z roku na rok przyrasta, gdyż przybywa mieszkańców. Ponadto ostatnie upalne lata powodują, że wzrasta zużycie wody. Mirosław Orliński zaznacza, że w gminie Sochaczew ceny za wodę starają się utrzymać od lat na tym samym poziomie.

– Nie podnosimy cen wody, ale w upalne miesiące apelujemy o ograniczenie jej na podlewanie ogródków. Jeśli to już konieczne to przeniesienie tego z godzin wieczornych na nocne. Stacja ma ograniczoną moc i ciśnienie gwałtownie spada, a tym samym dochodzi do awarii, gdyż SUW nie wytrzymuje wzmożonego poboru wody – dodaje wójt.

Najpoważniejsza, jaka się zdarzyła awaria wyłączyła niemal pół gminy. Wody zabrakło z samego rana w święto Bożego Ciała. Padł cały system komputerowy sterujący siecią.

To była prawie katastrofa. Upał, a krany zupełnie suche. Tym bardziej sprawa była skomplikowana, gdyż system SUW sterowany jest z Zielonej Góry, a wypadł akurat dzień świąteczny. Zapasowego systemu nie mamy, a części i programy do niego trudno jest znaleźć, zwłaszcza, gdy jest dzień wolny od pracy. Na szczęście udało się po kilku godzinach, po instrukcjach telefonicznych, przywrócić wodę. Jednak cała naprawa trwała nieco dłużej – informuje Mirosław Orliński, dodając, że była to największa w historii gminy awaria wodociągowa.

Wodny priorytet

Zaistniała sytuacja uzmysłowiła władzom gminnym, że nie ma co czekać do lepszych czasów, ale co roku trzeba podejmować działania zmierzające do modernizacji i przebudowy choćby części sieci. W tym roku w budżecie gminy zarezerwowano dodatkowo na rozbudowę wodociągów 32 700 zł. Choć to niebyt dużo, ale takimi małymi krokami, jak twierdzi Mirosław Orliński, w gminie będą realizowane kolejne etapy inwestycji wodociągowych. W ostatnim czasie wybudowano prawie 600 metrów sieci wodociągowej w Feliksowie i Żukowie. Co prawda to niewiele w skali gminy, ale sami mieszkańcy by tych prac nie wykonali z posiadanych funduszy sołeckich. Kolejne odcinki są już przygotowywane do realizacji i będą robione w miarę posiadanych funduszy.

Podobne problemy z siecią wodociągową co gmina Sochaczew mają też gminy Nowa Sucha, Młodzieszyn, Iłów i Brochów. Z awariami sieci zmaga się także gmina Kampinos i Wyszogród. Częstotliwość wyłączeń wody i awarii powoduje tam, że priorytetem zaczyna stawać się problem kompleksowej przebudowy sieci i modernizacji SUW-ów. Doraźne remonty i naprawy już przestają wystarczać. W większości gminne SUW-y mają po więcej niż 30 lat i są już niewydolne.

Staramy się zaplanować kompleksowo rozbudowę sieci wodociągowej. Przymierzamy się też do planów modernizacji posiadanych SUW-ów. Chcemy zapewnić wszystkim mieszkańcom wodę z kranu. Jednak to inwestycja, która jest rozłożona na lata, bo bardzo kosztowna i trzeba być cierpliwym – zaznacza Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Najmniejszy, jak na razie problem z wodą ma gmina Brochów. Tam nowoczesna stacja w Konarach zapewnia dostateczną jej ilość mieszkańcom nawet w najbardziej upalne dni. Jednak problemem jest stara sieć, którą trzeba wymienić, gdyż rury nie wytrzymują już ciśnienia. Z powodu wysokich cen inwestycja też będzie realizowana etapami i rozłożona na lata.

Bogumiła Nowak