Strona główna Rybno 500-letnia łódź trafi do Rybna. Jest większa od największego statku flotylli Kolumba

500-letnia łódź trafi do Rybna. Jest większa od największego statku flotylli Kolumba

3806
0
PODZIEL SIĘ

Niedługo w Rybnie koło Sochaczewa, w pracowni konserwacji drewna Państwowego Muzeum Archeologicznego  – znajdzie się zabytkowa szkuta wiślana. Kilkusetletni statek wydobywany jest ze stawu w Czersku pod opieką archeologów i pomocy strażaków z OSP Wojciechowice.

Zbudowany około 1481 roku z dębowego drewna statek ma ponad 30 metrów długości i 7 metrów szerokości. Przez ponad pięć stuleci spoczywał w starym korycie Wisły.  Szkuta, czyli jednostka z płaskim dnem, bez pokładu, używana była głównie do śródlądowego transportu zboża lub innych towarów. Na jej pokład można było załadować nawet 100 ton ładunku.

Niegdyś takie statki były na Wiśle bardzo popularne. Łodzią dowodził szyper, który miał swoją budkę, a wiosłowało od 16 do 20 flisaków, po dwóch do każdego wiosła. Jednostka wyposażona była również w żagiel.

Szkuta z Czerska została odkryta już 30 lat temu w stawie, który być może był częścią Wisły, zanim rzeka zmieniła swój bieg i odsunęła się na wschód. Zanim statek odnaleziono, naukowcy nie wiedzieli o istnieniu materialnych pozostałości jednostek tego rodzaju. Całą wiedzę na ich temat czerpano ze źródeł pisanych.

W 2009 r. eksperci z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku przeprowadzili badania wraku szkuty, dokonując jednocześnie dokładnych pomiarów. Statek ma długość 31,2 metra, szerokość maksymalną 7,26 metra., a jej burty są wysokie na 1,45 metra. Dla porównania długość stępki największego statku flotylli Kolumba, która w 1492 wyruszyła w poszukiwaniu drogi do Indii i dotarła do Nowego Świata, wynosiła niespełna 20 m.

W 2009 r. zabytek ponownie zalano, by nie doprowadzić do jego zniszczenia. Obecnie został odsłonięty. Po opracowaniu dokumentacji zostanie rozebrany i przewieziony do konserwacji. Potrwa ona od 5 do 8 lat.

ed/tvp.info