Strona główna Sochaczew miasto 1400 metrów w głąb ziemi

1400 metrów w głąb ziemi

935
0
PODZIEL SIĘ

Trzeciego sierpnia, na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Trojanowie, rozpoczęło  się wiercenie otworu geotermalnego. W wydarzeniu udział wzięli m. in. samorządowcy, przedstawiciele wykonawcy, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskiej Akademii Nauk.

Naukowcy opiekujący się sochaczewskim projektem zakładają, że pod naszymi stopami, na głębokości około 1400 metrów, w pokładach z okresu kredy, znajduje się słodka woda o temperaturze 40 stopni i mineralizacji poniżej 1 g/dm3. Wstępnie założono, że odwiert miałby dostarczać na powierzchnię ziemi około 120 m3 wody termalnej na godzinę. Wszyscy, którzy zajmują się tym przedsięwzięciem zgodnie przyznają – jeżeli prognozy się sprawdzą, będziemy mieć do czynienia z inwestycją, z której skorzystają całe pokolenia.

Firma G-Drilling podjęła się kompleksowego wykonania zadania, czyli przeprowadzi wiercenie, laboratoryjne badania wody, badania geofizyczne i hydrogeologiczne, a na koniec zabezpieczy wydrążony otwór. Z kolei za nadzór geologiczny i opracowanie raportu o wielkości zasobów geotermalnych odpowiada firma Polgeol z Warszawy. Odwiert ma potrwać około dwóch miesięcy.

Zgodnie z optymistycznym scenariuszem, Sochaczew ma zyskać naturalne, bezpieczne, ekologiczne a przede wszystkim tanie, źródło energii.  To, jak wielka jest to szansa, podkreślali zarówno burmistrz Piotr Osiecki, poseł Maciej Małecki, jak i przewodniczący Rady Miejskiej Sylwester Kaczmarek.

– Nasz apetyt jest wielki. Po pierwsze chcemy odzyskać ciepło z wody i wykorzystać do ogrzewania mieszkań. Po drugie, po uzdatnieniu, woda może być zastosowana jako pitna – mówił burmistrz Osiecki. – Czy tak faktycznie się stanie? Musimy uzbroić się w cierpliwość.

Z kolei poseł Maciej Małecki dodał, że początek odwiertu jest momentem historycznym.

– Geotermia oznacza poprawę życia mieszkańców, czystsze powietrze i to dzięki czemuś czego nie musimy kupować ani importować bo źródła są tuż pod nami – powiedział. – Nie byłoby nas tutaj gdyby nie rządowa dotacja w wysokości blisko 11 milionów złotych w stu procentach pokrywająca wartość zadania oraz wytężona, dwuletnia praca pana burmistrza, pracowników ratusza oraz jednostek podległych.

Przypomnijmy, że w celu efektywnego wykorzystania zasobów energii geotermalnych 27 września 2017 r. powstał Sochaczewski Klaster Energii, w skład którego wchodzi Miasto Sochaczew, PEC Sochaczew Sp. z o.o., ZWiK Sochaczew Sp. z o.o. oraz Geotermia Mazowiecka S.A.  Klaster ma umożliwiać lepszą współpracę lokalnych wytwórców ciepła z sochaczewskim samorządem oraz zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego miasta przy wykorzystaniu lokalnego potencjału. Został on doceniony w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Energii.

sochaczew.pl