Strona główna Kultura Z wizytą u harcerzy i gości z Gródka

Z wizytą u harcerzy i gości z Gródka

667
0
PODZIEL SIĘ

Wakacyjne obozy dla harcerzy już się rozpoczęły. W tym roku Hufiec ZHP Sochaczew zorganizował trzy dwutygodniowe turnusy w stanicy harcerskiej w Łąkie na Kaszubach (woj. pomorskie), kolonie w Łebie, a także wysyła drużynę na Zlot 100-lecia ZHP do Gdańska.

Do bazy obozowej na Kaszuby pierwsza grupa wyjechała już 27 czerwca. Jak co roku towarzyszy im 24 gości z ukraińskiego Gródka, miasta partnerskiego Sochaczewa. Na półmetku turnusu uczestników obozu odwiedził burmistrz Piotr Osiecki oraz przewodniczący Rady Miejskiej Sylwester Kaczmarek. W trakcie jednodniowego pobytu gospodarze pokazali samorządowcom czym dysponuje stanica, a także jakie warunki oferuje młodzieży chętnie wypoczywającej pod namiotami.

Podczas trzech dwutygodniowych turnusów wypocznie tam ponad 400 osób w wieku od 10 do 17 lat, w tym 258 podopiecznych akcji „Pogodne Lato” skierowanej do dzieci i młodzieży wywodzących się z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, dla których to często jedyna forma wakacyjnego wypoczynku. Przyjadą oni z powiatu sochaczewskiego, grodziskiego, żyrardowskiego, nowodworskiego, wołomińskiego oraz sierpeckiego. Dla dzieci i młodzieży jak co roku przygotowano bogaty i różnorodny program obfitujący w zajęcia edukacyjno-wychowawcze, gry i zabawy w plenerze, piesze wyprawy i wycieczki autokarowe. Przez cały czas nad ich bezpieczeństwem będą czuwać doświadczeni instruktorzy ZHP oraz wykwalifikowani nauczyciele sochaczewskich szkół.

Jednak obóz w Łąkie to nie jedyna wakacyjna propozycja, z której słynie sochaczewski hufiec. W sierpniu 50 uczniów z Gminy Sochaczew wypocznie na kolonii zuchowej w Łebie, a 40-osobowa grupa starszych harcerzy będzie się bawić na największym w Polsce zlocie z okazji 100-lecia ZHP, który odbędzie się na wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

Harcerska Akcja Letnia sochaczewskiego hufca potrwa do końca wakacji, a jej organizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Urzędu Miasta i Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Anna Wasilewska ZHP Sochaczew

Fot. Maciej Wasilewski