Strona główna Sochaczew miasto Wielkie wiercenie w Trojanowie – w poszukiwaniu gorących źródeł wody

Wielkie wiercenie w Trojanowie – w poszukiwaniu gorących źródeł wody

997
0
PODZIEL SIĘ

Na początku sierpnia na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Trojanowie rozpoczną się prace związane w wykonaniem otworu geotermalnego. Wydobywana z niego gorąca woda zostanie wykorzystana do ogrzania sochaczewskich mieszkań oraz zasili miejskie wodociągi.

Tylko dwa tygodnie pozostały do rozpoczęcia przełomowej inwestycji w historii Sochaczewa. Jak poinformował nas burmistrz Piotr Osiecki, 3 sierpnia rozpocznie się wiercenie badawczego otworu geotermalnego w Trojanowie. Odwiert będzie miał głębokość około 1400 metrów i zostanie wykonany przez firmę G-Drilling z Warszawy.

Historyczna inwestycja

Tym samym miejski samorząd rozpoczyna inwestycję, którą planowano już pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a na której realizację nigdy się nie zdecydowano ze względu na olbrzymie koszty.

– Podejmujemy teraz bardzo konkretne działania i nie byłoby ich, gdyby nie programy rządowe realizowane za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trudno sobie wyobrazić, że samorząd, przy jego licznych potrzebach, byłby w stanie wyłożyć ponad 10 milionów na projekt badawczy, a potem na projekt jego komercyjnego wykorzystania. Pragnę wyjaśnić, że inwestycja w całości jest finansowa ze źródeł zewnętrznych, czyli z NFOŚiGW. Kilka  miesięcy temu miałem zaszczyt podpisać w Warszawie umowę o przyjęciu na odwiert dofinansowania w kwocie 10 980 000 złotych. Te środki w całości zabezpieczają wszelkie wydatki związane z tym tematem – mówi Piotr Osiecki. Dodając, że odwiert ma udzielić odpowiedzi na pytanie, czy pod Sochaczewem znajdują się złoża ciepłej, a zarazem słodkiej wody, którą można wykorzystać w miejskim systemie grzewczym oraz po uzdatnieniu skierować do sieci wodociągowej.

Dwa w jednym

Gdyby potwierdziły się przypuszczenia naukowców i udałoby się dotrzeć do gorącej wody, to w ciągu kilku lat w Sochaczewie powstanie pierwszy w Europie zakład, który nie tylko będzie wykorzystywał źródła geotermalne do ogrzania mieszkań, ale również do celów komunalnych.

Mający powstać w naszym mieście system, ma polegać na wydobyciu spod ziemi ciepłej wody, z której za pomocą pomp zostanie odzyskana energia. Będzie ona następnie wykorzystywana przez sochaczewskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej do ogrzania mieszkań. Jednak, w przeciwieństwie do istniejących na świecie tego typu systemów, woda nie byłaby tłoczona z powrotem do ziemi. Specjalnym rurociągiem ma być przesyłana do mającej powstać przy ulicy Wyszogrodzkiej nowoczesnej stacji uzdatniania wody. Skąd, po uzdatnieniu trafi do miejskiej sieci wodociągowej. Dzięki temu rozwiązaniu miejski samorząd nie będzie zmuszony wydawać dziesiątków milionów złotych na wykonanie nowych ujęć wody w Mistrzewicach oraz budowę systemu przesyłowego, którym woda z terenu gminy Młodzieszyn trafiałaby do miasta.

Ale na tym nie koniec. Jak wynika z naszych informacji, w przypadku natrafienia na ciepłą, słodką wodę, która spełniałaby parametry pozwalające na jej wykorzystanie do celów grzewczych, miasto może liczyć na wielomilionowe dotacje rządowe na budowę zakładu geotermalnego.

Na podobne dofinansowanie może liczyć także ZWiK przy budowie rurociągu przesyłowego oraz stacji uzdatniania wody przy ulicy Wyszogrodzkiej.

Jerzy Szostak