Strona główna Teresin Szacowanie strat z powodu suszy

Szacowanie strat z powodu suszy

798
0
PODZIEL SIĘ

Zgodnie z systemem monitoringu suszy rolniczej prowadzonej przez Instytut Uprawy Nawożenie i Gleboznawstwa w Puławach, teren gminy Teresin został wskazany jako obszar, w którym potencjalnie wystąpiły straty spowodowane warunkami suszy – informuje wójt Marek Olechowski.

 Jak się dowiadujemy, zagrożenie dotyczy upraw na glebach kategorii I wyłącznie zbóż jarych i ozimych, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów owocowych, drzew owocowych, truskawek i roślin strączkowych; z kolei na glebach kategorii II wyłącznie zbóż jarych i ozimych, rzepaku i rzepiku, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów owocowych, truskawek i roślin strączkowych, zaś jeśli chodzi o gleby kategorii III zagrożenie dotyczy wyłącznie zbóż jarych.

Producenci rolni, którzy w wyniku suszy ponieśli straty w uprawach, mogą składać wnioski o oszacowanie strat. Przyjmowane one będą do 13 lipca w Urzędzie Gminy – dodaje wójt Olechowski. Zainteresowani mogą pobrać druki wniosków ze strony internetowej www.bip.teresin.pl lub osobiście w Biurze Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Gminy Teresin.

Pamiętać należy, że składając wniosek o oszacowanie ewentualnych strat należy dołączyć do niego m.in. wykaz działek deklarowanych do płatności bezpośrednich na bieżący rok; kopie zgłoszenia do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) lub kserokopie księgi stada bądź paszportu, wypis z rejestru gruntów, celem ustalenia kategorii gleby, na której prowadzona jest uprawa.

Marcin Odolczyk