Strona główna Powiat Strażacy świętowali jubileusz

Strażacy świętowali jubileusz

510
0
PODZIEL SIĘ

W sobotę, 8 lipca, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rębowie obchodzili jubileusz 110-lecia swojej jednostki. Święto było okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych strażaków, jak również podziękowań władzom gminnym za udzielane wsparcie finansowe.

 Historia OSP Rębowo zaczęła się w roku 1908, kiedy to ks. Antoni Pomirski, proboszcz parafii, wystąpił z propozycją zorganizowania Straży Ogniowej. Na spotkanie organizacyjne przybyło wtedy bardzo wielu rębowian i decyzja o stworzeniu jednostki została przyjęta jednogłośnie. Rok później powstała także orkiestra strażacka. W pierwszym okresie strażakami zostało 30 mieszkańców Rębowa. W krótkim czasie zebrali oni niezbędne fundusze na zakup sprzętu do akcji i zorganizowali szkolenia.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym w Rębowie, odprawianą w intencji strażaków przez kanonika Zenona Glicnera, dziekana seniora  dekanatu wyszogrodzkiego oraz ks. Rafała Bednarczyka, proboszcza z Rębowa i ks. Grzegorza Jędrzejewskiego, proboszcza z Orszymowa.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali z pocztami sztandarowymi do Rębowskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się część oficjalna. Otwarcia uroczystości dokonał Andrzej Łożyński, prezes OSP w Rębowie. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnów, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Rębowie przedstawiła program słowno-muzyczny z okazji 110-lecia obchodów powstania OSP.

Na jubileuszu OSP gościł m.in. Mariusz Bieniek – starosta płocki, Jan Boszko – burmistrz Wyszogrodu, Anna Jachimiak – radna powiatu, Józef Boszko – przewodniczący rady Gminy i Miasta Wyszogród, Hilary Januszczyk –  wiceprezesa zarządu oddziału wojewódzkiego i powiatowego ZOSP RP oraz radni gminy i przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.

Podczas uroczystości strażacy zostali odznaczeni Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa, a także odznaką Strażak Wzorowy. Ponadto Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego, wyróżnił jednostkę pamiątkowym medalem Pro Masovia. Z kolei starosta płocki przekazał strażakom medale okolicznościowe z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz 110-lecia OSP w Rębowie, w uznaniu ich zasług na rzecz rozwoju ochotniczego pożarnictwa w powiecie płockim. Tym wyróżnieniem odznaczeni zostali druhowie: Tomasz Madany, Marek Szymerski, Kazimierz Łukasiewicz, Zbigniew Madany, Andrzej Łożyński oraz Sławomir Malicki. Ponadto Starosta przekazał puchar, dyplom i nagrodę pieniężną dla orkiestry dętej w Rębowie, która zajęła V miejsce w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Bielsku.

Starosta płocki zapewnił, że priorytetem dla powiatu jest współpraca w zakresie poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców, w szczególności ochotniczego pożarnictwa. Na koniec zagrała Rębowska Orkiestra Dęta w Rębowie.

 Oprac. BN