Strona główna Teresin Sportowe dęby w Teresinie

Sportowe dęby w Teresinie

795
0
PODZIEL SIĘ

W Teresinie postanowiono uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez posadzenie na jego terenie stu dębów. Znajdą one swoje miejsce zarówno w miejscach publicznych, jak i na prywatnych posiadłościach. W niedzielę, 8 lipca, został posadzony dziewiętnasty z nich.

Drzewko miejsce swoje znalazło na terenie stadionu GOSiR-u i poświęcone zostało legendarnemu trenerowi i działaczowi sekcji zapaśniczej Mazowsza Teresin – Wiesławowi Stempniowi. W miłej uroczystości wzięła udział żona pana Wiesława – Teresa, władze samorządowe z wójtem Markiem Olechowskim na czele oraz przedstawiciele zapaśników. Wśród tych ostatnich znaleźli się między innymi Andrzej Supron, który swoją pierwszą walkę stoczył na teresińskiej macie oraz Krzysztof Walendzik – olimpijczyk z Teresina. Dąb niczym transatlantyk został obficie podlany szampanem.

Zasadzone drzewko jest pierwsze w alei sław sportu teresińskiego. Kolejne mają być poświęcone ludziom związanym z kolarstwem. Za patronów dostaną Zdzisława Kalińskiego oraz Adama Zagajewskiego. Pierwszy z nich to wybitny trener i działacz Mazowsza Teresin, który zmarł w 2013 roku. Drugi to przedwcześnie zmarły w 2017 roku – Adam Zagajewski. W swojej karierze zdobył trzy medale Mistrzostw Polski na torze oraz dwa na szosie (złoto w drużynie – 1981 oraz brąz ze startu wspólnego – 1983 rok). Miał on też na swoim koncie zwycięskie etapy w Tour dr Pologne (1981 i 1984) oraz zwycięstwo w klasyfikacji aktywnych w roku 1986. Był także uczestnikiem szosowych Mistrzostw Świata w 1981 roku, które odbyły się w Czechosłowacji.

Zapewne dęby przez setki lat będą przypominały o tych zasłużonych dla sportu ludziach.

Tomasz Ertman

Fot. Tomasz Ertman