Strona główna Sochaczew miasto Są pieniądze dla sochaczewskich rodzin

Są pieniądze dla sochaczewskich rodzin

901
0
PODZIEL SIĘ

Pierwsza transza wypłat 300 zł wyprawki szkolnej powinna już wyjść na konta, a przelewy na kolejnych kilkaset tysięcy są właśnie przygotowywane. Sochaczewski ratusz od 1 lipca przyjmował elektroniczne wnioski o wypłatę świadczenia w ramach programu „Dobry Start”. Poprzez portal Emp@tia, prowadzony przez ministerstwo rodziny, złożyło je około siedmiuset sochaczewskich rodzin. Od 1 sierpnia UM zaczyna przyjmowanie wniosków składanych w tradycyjnej, papierowej wersji.

Przypomnijmy, że program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,6 miliona uczniów w całym kraju, w tym około 4 tysięcy dzieci z Sochaczewa. Na pieniądze mogą liczyć rodzice uczniów szkół podstawowych, dotychczasowych gimnazjów i szkół ponadpodstawowych. Świadczenie przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci, do ukończenia przez nie 20. roku życia. Uczące się dzieci niepełnosprawne otrzymują je do ukończenia 24. roku życia. Aby otrzymać 300 zł, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub faktyczny opiekun dziecka.

Wniosek online…
Wnioski, podobnie jak te z programu „Rodzina 500 Plus” nadal można składać online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Niemal wszystkie duże banki, a wśród nich m.in. Alior, Millennium, Pekao, Credit Agricole, Getin, mBank, Nest, PKO, mają w swej ofercie tę opcję. Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce. Założenie profilu zaufanego w systemie bankowym, przejście i logowanie na portalu Emp@tia, wypełnienie wniosku o 300 zł – zajęło kilkanaście minut. To na pewno ciekawa alternatywa dla kolejek, jakich należy się spodziewać w punktach przyjmowania wniosków tworzonych najczęściej w urzędach miast i gmin.

…albo tradycyjnie, papierowo
Od 1 sierpnia wnioski można złożyć także drogą tradycyjną (papierową). Czyste wzory druków są już dostępne, można je pobrać w ratuszu przy ul. 1 Maja 16. By sprawę załatwić od ręki należy mieć przy sobie: serię i numer dowodu osobistego, pesel i datę urodzenia rodzica składającego wniosek, pesele i daty urodzin dzieci, a także adresy szkół, do których będą chodziły od września. Wypełnione wnioski będą przyjmowane od środy 1 sierpnia w Wydziale Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM, w pokoju 425 na III piętrze.

Decyzja przyjdzie mailem
Gdy przyznawano świadczenie „Rodzina 500 Plus” do rodzin rozsyłano pocztą decyzje o przyznaniu pieniędzy. W przypadku 300 zł z „Dobrego startu” nie będzie papierowych decyzji. UM prześle informację o przyznaniu pomocy tylko na adres poczty elektronicznej – o ile wnioskodawca umieścił swój adres mailowy we wniosku. Pisemne decyzje otrzymają jedynie osoby, którym świadczenie się nie należy, np. podały fałszywe dane, ich dziecko przebywa w schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, szkole wojskowej zapewniającej pełne utrzymanie, albo idzie do „zerówki”, czyli nie jest uczniem a jedynie odbywa roczne przygotowanie przedszkolne.

Kiedy rodzina otrzyma wsparcie?
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, pieniądze mają trafić do rodzin do 30 września. W przypadku wniosków złożonych we wrześniu, październiku i listopadzie miasto ma maksymalnie 2 miesiące – od dnia złożenia wniosku – na jego rozpatrzenie i wypłatę pieniędzy. Pamiętajmy, że wniosek należy złożyć do 30 listopada. Jeśli przegapimy ten termin – pieniądze przepadną.