Strona główna Powiat Rodzinny rajd po ziemi Iłowskiej

Rodzinny rajd po ziemi Iłowskiej

564
0
PODZIEL SIĘ
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Tradycyjnie w pierwszą sobotę lipca Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej zorganizowało Rodzinny Rajd Rowerowy połączony z Rajdem Motocykli Zabytkowych. Chętnych nie brakowało. Uczestnicy przybyli całymi rodzinami.

Pierwszy Rodzinny Rajd Rowerowy odbył się w 2006 roku, w roku jubileuszu 500-lecia nadania praw miejskich dla Iłowa. Wówczas na trasę rajdu wyruszyli sami rowerzyści, dopiero w roku następnym do rowerzystów dołączyli pasjonaci starej motoryzacji, zrzeszeni w Klubie Dawnej Motoryzacji „Kardan”, działającym przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Poznawanie regionu

Corocznie organizatorzy Rajdu wyznaczali inną trasę, lecz zawsze początek imprezy znajdował się w Iłowie, tuż obok kościoła parafialnego. Tam następowało błogosławieństwo i poświęcenie pojazdów uczestniczących w rajdach. Zwyczaj przejazdu kolumny motocykli wokół Rynku Staromiejskiego w Iłowie jest kultywowany corocznie po ceremonii poświęcenia pojazdów.

Organizatorzy wyznaczali i wyznaczyli również w tym roku, trasę rajdu wiodącą malowniczymi zakątkami Ziemi Iłowskiej. Uczestnicy tym samym mogą podziwiać piękny krajobraz naszych terenów. Corocznie nieodłącznym elementem rajdu były okolicznościowe koszulki, certyfikaty uczestnictwa oraz poczęstunek na mecie rajdu i wspólna zabawa.

Tak było i w tym roku.

 Dla Niepodległej

Tegoroczny Rodzinny Rajd Rowerowy był jednym z działań Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej zaplanowanych w roku jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dlatego też wszyscy uczestnicy Rodzinnego Rajdu Rowerowego otrzymali okolicznościowe koszulki z logo „Niepodległa”.

Meta rajdu oraz  piknik kończący imprezę były na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Słubicach. Warto podkreślić, iż w rajdach uczestniczą zarówno mieszkańcy ziemi iłowskiej, często całymi rodzinami, jak też goście z odległych miejscowości, na przykład z Żyrardowa, Sochaczewa, a nawet z Warszawy.

Przez wiele lat uczestnikiem iłowskiego rajdu był Kazimierz Kwiatkowski, niestrudzony cyklista i dokumentalista tras rajdu. Zabrakło Go jednak wśród nas. Wspominaliśmy Jego postać i modliliśmy się w Jego intencji.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania księdzu proboszczowi Krzysztofowi Boruckiemu, Sławomirowi Ambroziakowi, właścicielowi zespołu pałacowo-parkowego w Słubicach oraz wszystkim uczestnikom rajdu.

Wanda Dragan