Strona główna Sochaczew miasto Remont ul. Chopina – ogromne koszty

Remont ul. Chopina – ogromne koszty

1074
0
PODZIEL SIĘ

18.942.000,00 – tyle zażądała za remont odcinka ul. Chopina między rondem Jana Pawła II a torami kolejki wąskotorowej jedyna firma, która zgłosiła się do przetargu ogłoszonego przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Na przedsięwzięcie to zabezpieczono wcześniej w budżecie aż 9,6 mln zł, co i tak wydawało się już dużą sumą. To, na ile prace wycenił wykonawca, zwala z nóg.

Warto podkreślić, że mówimy o niewiele ponad kilometrowym odcinku prostej drogi. Oszacowanie jego remontu na blisko 19 mln zł wydaje się wręcz niemożliwe. Dla porównania za kompleksowy remont mostu na Bzurze (wzmocnienie konstrukcji, wymiana nawierzchni, chodniki, ścieżka rowerowa, nowe barierki, schody, oświetlenie) miasto zapłaciło niespełna 4,7 mln zł.

– Projektowana rozbudowa wspomnianego fragmentu ul. Chopina polegać ma na przeprowadzeniu koniecznych robót rozbiórkowych i ziemnych. Muszą bowiem powstać koryta pod konstrukcję nowej nawierzchni. Potem zaplanowano właściwą przebudowę konstrukcji nawierzchni, skrzyżowań z drogami bocznymi, budowę nowych chodników, zjazdów oraz wykonanie studni ściekowych z osadnikami – mówi rzecznik prasowy MZDW Monika Burdon. – Wykonawca zobligowany będzie poza tym do stworzenia inwentaryzacji drzew koniecznych do wycinki, zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego, uporządkowania terenów zielonych oraz wykonania oznakowania pionowego i poziomego.

Co warte jest zauważenia to fakt, że koszt prac obniża znacznie brak konieczności budowy na tym odcinku sieci kanalizacji oraz oświetlenia, które to sfinansuje miasto.

Rozczarowania nie kryje radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński.

– Cena, o której mówimy, jest nierealna. Inaczej nie da się jej po prostu określić. W tej sytuacji poczekamy 2-3 tygodnie i ogłosimy kolejny przetarg, licząc na to, że znajdzie się firma, która przedstawi rozsądną ofertę – powiedział nam. – Na szczęście mamy jeszcze trochę czasu do końca sezonu budowlanego. Oczywiście wolałbym, żeby nie doszło do takiej sytuacji, natomiast teraz pozostaje nam tylko cierpliwość.

Mirosław Adam Orliński przypomina, że podobne komplikacje miały miejsce podczas wyłaniania wykonawcy remontu ul. Chodakowskiej. Wtedy jednak udało się znaleźć firmę, która spełniała oczekiwania finansowe MZDW.

– Trzymam kciuki za powodzenie starań służb marszałka w poszukiwaniu wykonawcy remontu. Wszyscy mieszkańcy Sochaczewa czekają na nową ulicę Chopina – mówi burmistrz Piotr Osiecki. – Miasto swoje zadanie już w tym rejonie wykonało. Z budżetu naszego samorządu została sfinansowana dokumentacja. Mamy też zabezpieczone środki na wykonanie oświetlenia. ZWiK zadbał o sieć wodociągowo-kanalizacyjną. Cena, jaką podyktował wykonawca prac drogowych rzeczywiście zwala z nóg i jest oczywiście nie do zaakceptowania. Przykład remontu ulicy Chopina pokazuje z  całą mocą gigantyczny problem, z jakim zmagają się niemal wszystkie samorządy w Polsce. Wzrost cen jest niebotyczny. Na tym przykładzie widać też, jak wielkie mieliśmy szczęście, ale też jaką sprawnością wykazały się nasze służby, bo nam udało się wyłonić wszystkich wykonawców miejskich inwestycji we w miarę rozsądnych cenach. Ze względu na zbyt wysokie stawki przełożyliśmy na przyszły rok jedynie budowę nowego amfiteatru. Wszystkie pozostałe inwestycje trwają lub lada dzień się zaczną. Niedawno dołożyliśmy też pieniędzy do remontu powiatowych ulic w rejonie dworca PKP, który również przewidziany jest na ten rok. W mieście trwa boom inwestycyjny. Teraz wszyscy trzymajmy kciuki za powodzenie inwestycji marszałka – kończy Piotr Osiecki.

Przebudowa ulicy Chopina jest elementem większego projektu władz wojewódzkich, zakładającego kompleksowy remont drogi nr 580 biegnącej z Sochaczewa przez Kampinos i Leszno w kierunku Warszawy. W czerwcu zaczęła się modernizacja nawierzchni na odcinku od ronda Jana Pawła II do granic miasta w kierunku Żelazowej Woli. Prace wykonuje sochaczewska firma Prima. Wartość tej inwestycji to blisko 2,4 mln zł, a w zakresie robót znalazło się: frezowanie asfaltu, remont poboczy, ułożenie nowej warstwy nawierzchni, udrożnienie przepustów oraz wykonanie nowego oznakowania. To niemal identyczny zakres prac jak na Piłsudskiego, którą MZDW poprawiało w ubiegłym roku. Prima na wykonanie przedsięwzięcia ma czas do końca września.

Agnieszka Poryszewska

sochaczew.pl