Strona główna Kultura Recitale Bartosza Skłodowskiego i Piotra Palecznego

Recitale Bartosza Skłodowskiego i Piotra Palecznego

608
0
PODZIEL SIĘ

Położona w odległości 54 kilometrów od Warszawy Żelazowa Wola jest odwiedzana przez wielu turystów i melomanów z kraju i z zagranicy. Tu przyszedł na świat Fryderyk Chopin, tu też znajduje się park i muzeum – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, w którym odbywają się cykliczne koncerty, zainicjowane w 1954 roku przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianistę i pedagoga.

Sezon koncertowy trwa od maja do końca września. Wstęp – w cenie biletu wstępu do Parku.

Na sobotnie recitale chopinowskie z udziałem utalentowanych, młodych pianistów Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza od maja do końca września. Odbywają się o godz. 12.00 i 15.00. 14 lipca wystąpi Bartosz Skłodowski.

Recitale odbywają się także w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 15.00.  W najbliższą 15 lipca wystąpi Piotr Paleczny. (g. 12.00 Recital Chopinowski na instrumencie historycznym – Erard z 1838 r.).

Bartosz Skłodowski naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w PSM I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze w klasie fortepianu mgr Ewy Wieczorek. Później kształcił się w klasie fortepianu mgr Iriny Oleszkiewicz w PSM II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Obecnie jest studentem studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie prof. Waldemara Wojtala. Równocześnie rozwija swoje umiejętności w zakresie kameralistyki w klasie prof. Anny Prabuckiej-Firlej i dr Bogny Czerwińskiej-Szymuli.

Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym: II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Ars Nova (Trieste, Włochy; 2010), Grand Prix i Nagrody Ambasady RP w Lubljanie na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” (Radovljica, Słowenia; 2011). Najnowszym osiągnięciem jest zajęcie IV miejsca na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Padwie (Włochy).

Koncertował w kraju i za granicą, w tym: w Czechach, Niemczech, Włoszech, Belgii, Słowenii. Do jego największych osiągnięć koncertowych należą koncerty w Filharmonii Bałtyckiej, Dolnośląskiej, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademiach Muzycznych w Krakowie, Gdańsku, czy Katowicach, udział w koncercie z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina prezentując jego II Koncert fortepianowy z towarzyszeniem orkiestry w Teatrze w Brukseli.

Swoje umiejętności doskonalił również na licznych kursach prowadzonych przez: Andrzeja Jasińskiego, Zbigniewa Raubo, Wojciecha Świtałę, Andrzej Tatarskiego, Joannę Domańską. Wielokrotnie otrzymywał stypendia Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Piotr Paleczny, ur. 10 V 1946 w Rybniku, należy do grona najwybitniejszych pianistów polskich. Laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Studia pianistyczne ukończył na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesora Jana Ekiera.

Olbrzymi wpływ na ostateczne ukształtowanie jego osobowości artystycznej wywarła również możliwość́ kontaktu artystycznego z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim.

Sukces odniesiony na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina otworzył przed Piotrem Palecznym drzwi wielu prestiżowych sal koncertowych na świecie.

Zdobycie III Nagrody w towarzystwie Garricka Ohlsson’a oraz Mitsuko Uchidy, Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie Poloneza oraz Nagrody im. Witolda Małcużyńskiego, zapoczątkowało karierę, którą artysta kontynuuje do dziś́, prowadząć ożywioną działalność́ koncertową na wszystkich kontynentach.

Od 1993 r. jest dyrektorem artystycznym najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego – Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Od 2004 roku jest również̇ dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Profesor Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – Uczelni, która ostatnio przyznała mu zaszczytny tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu.

W 2015 roku ukazała się wydana przez Narodowy Instytut F.Chopina najnowsza płyta Piotra Palecznego, która wzbudziła olbrzymie zainteresowanie i natychmiast zyskała wielkie uznanie melomanów i krytyki muzycznej. W 2017 roku Rada Akademii Fonograficznej w dowód uznania za całokształt osiągnieć́ artystycznych przyznała Piotrowi Palecznemu prestiżową̨ Nagrodę̨ „Złotego Fryderyka”.

Artysta jest odznaczony wieloma wysokimi i prestiżowymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, meksykańskim Orderem „Aguila Azteca”, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.