Strona główna Sochaczew miasto Proboszczowie zostali dziekanami

Proboszczowie zostali dziekanami

3195
0
PODZIEL SIĘ

Jak co roku biskup Andrzej Dziuba dokonał zmian personalnych w parafiach Diecezji Łowickiej. Jego decyzją ksiądz Piotr Żądło – proboszcz parafii świętego Wawrzyńca w Sochaczewie, został mianowany dziekanem dekanatu św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Zastąpił  na tym  stanowisku księdza Józefa Staszewskiego, proboszcza chodakowskiej parafii św. Józefa Robotnika. Zmiany nastąpiły także na stanowisku wicedziekana, którym został ksiądz Dariusz Kamiński – proboszcz Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Młodzieszynie.

Przypomnijmy, że to już kolejna funkcja powierzona Piotrowi Żądło, który święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 1989 roku, a proboszczem największej sochaczewskiej parafii został w 2003 roku. Ksiądz proboszcz pełni funkcję: dyrektora Domu Kapłana Seniora w Sochaczewie (od 2007), administratora ds. realizacji rozbudowy budynku Caritas Diecezji Łowickiej na Hospicjum Stacjonarne i Dom Kapłana Seniora (od 2007), członka i sekretarza Rady ds. Ekonomicznych (od 2009), członka Kolegium Konsultorów (od 2010), kapelana policji powiatu sochaczewskiego (od 2010) oraz jest przewodniczącego komisji przygotowującej Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Diecezji Łowickiej  (od 2015).

 Dodajmy, że dekanat św. Wawrzyńca tworzą następujące parafie: św. Jana Chrzciciela w Brochowie, św. Michała Archanioła i św. Anny w Kamionie, św. Jana Chrzciciela w Kątach, św. Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Młodzieszynie, Matki Bożej Miłosierdzia w Pilawicach, św. Brata Alberta Chmielowskiego w Sochaczewie-Karwowie, św. Józefa w Sochaczewie, Narodzenia NMP w Sochaczewie-Trojanowie oraz parafia św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

Zmiany nastąpiły także w dekanacie Sochaczew Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, którego dziekanem został mianowany ksiądz Jacek  Skrobisz, proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Sochaczewie, a wicedziekanem ksiądz Jacek Grzywacz, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Kozłowie Biskupim. Przypomnijmy, że w skład dekanatu MBNP wchodzą następujące parafie: św. Trójcy w Bolimowie, św. Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim, św. Mikołaja w Kozłowie Szlacheckim, Przemienienia Pańskiego w Kurdwanowie, św. Bartłomieja Apostoła w Rybnie oraz parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sochaczewie.

Ale to nie jedyne zmiany personalne w parafiach na naszym terenie. Decyzją księdza biskupa parafię św. Wawrzyńca opuści ks. Jarosław Łękarski, który został mianowany wicedyrektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Biskup Andrzej Dzuba mianował również nowych wikariuszy. W parafii św. Wawrzyńca został nim ks. Grzegorz Krupa z Makowa, w parafii św. Józefa Robotnika ks. Krzysztof Tempczyk z Lubochni, a do parafii MBNP został przeniesiony z Kutna  ks. Marek Węgrzynowicz.

Biskup zdecydował również, że w sochaczewskim  Domu Kapłana Seniora zamieszka  ks. Piotr Staniak, były proboszcz parafii  św. Feliksa de Valois w Guzowie. Z kolei ks. kan. Stanisław Ciąpała, dotychczasowy proboszcz parafii św. Wojciecha w Makowie, spędzi w parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie swoją emeryturę.

Jerzy Szostak

 Fot. Bogumiła Nowak