Strona główna Sochaczew miasto Prawie dwadzieścia inwestycji jednocześnie

Prawie dwadzieścia inwestycji jednocześnie

698
0
PODZIEL SIĘ

Na ostatniej przed wakacjami sesji radni zwiększyli o 3,6 mln zł tegoroczne wydatki inwestycyjne miasta i wprowadzili do budżetu nowe projekty – m.in. zakup ekologicznych autobusów, biletomatów i wiat przystankowych oraz remont parkingu przed cmentarzem komunalnym. Łącznie w 2018 roku samorząd ma do zrealizowania ponad czterdzieści projektów, od tak dużych jak odwiert geotermalny czy rewitalizacja parków, po drobne, związane z oświetleniem ulic czy budową placów zabaw. Jeśli do ścisłych wydatków inwestycyjnych doliczyć 2-3 mln odłożone na program „Drogi zamiast błota”, do końca roku ratusz wyda na ten cel 45 mln zł.

– Budowa bulwarów rekreacyjnych nad Bzurą i kawiarni w miejscu dawnej przystani kajakowej to ogromny projekt, zarówno jeśli chodzi o skalę, jak i koszty. Przetarg na jego realizację wygrała firma Sochbud (13.776.000 zł). Przedsięwzięcie zakłada przebudowę ulicy Podzamcze – wymianę nawierzchni i przedłużenie w sąsiedztwo rzeki Bzury, budowę ścieżek pieszo-rowerowych, montaż ławek i wiat rekreacyjnych z oświetleniem, stojaków rowerowych, siedzisk dla spacerowiczów. Na miejscu dawnej przystani stanie kawiarnia z salą konsumpcyjną, barem, toaletami dla klientów, tarasem wychodzącym w stronę rzeki i parkingiem. To zadanie dwuletnie, zatem finału inwestycji należy spodziewać się pod koniec maja 2019 roku. Prace już się rozpoczęły. Trwa porządkowanie zieleni i przygotowanie terenu pod inwestycję.

– To wprawdzie inwestycja rządowa, ale powstająca na działce podarowanej przez Urząd Miasta, dlatego nie mogło jej zabraknąć w naszym podsumowaniu. Nowa komenda policji, budowana przy ul. 1 Maja, ma kosztować ponad 17 mln zł. W gmachu będzie ośmioosobowa winda obsługująca wszystkie piętra, duży hol, przyjazny pokój do rozmów z dziećmi, w piwnicach znajdzie się siłownia i sala do ćwiczeń. Wokół gmachu powstanie kilkadziesiąt miejsc parkingowych, a z całego budynku będą mogli korzystać niepełnosprawni.

– W ramach projektu pod nazwą Sochaczew od(Nowa) w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą trwa wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania. Montowane są nowe kaloryfery na wszystkich kondygnacjach, do piwnicy wstawiono piec gazowy, budowlańcy zajmą się ociepleniem poddasza. Koszt prac to 1,1 mln złotych. Roboty potrwają do połowy września.

– Największa tegoroczna inwestycja, z budżetem 11.530.000 zł, to wykonanie otworu geotermalnego na terenie bazy ZGK przy al. 600-lecia. Wiercenie ma ruszyć na początku sierpnia, a około 2-3 tygodnie później dowiemy się, czy pod miastem naprawdę jest ciepła, czysta woda, którą można wykorzystać do ogrzewania mieszkań oraz po uzdatnieniu do picia. Trwają prace przygotowawcze do pierwszego wiercenia.

– O wydzielenie 100 tys. zł na przebudowę parkingu przed cmentarzem komunalnym burmistrz zwrócił się do radnych na czerwcowej sesji. Kilka dni później roboty ruszyły.

– Kilka dni temu, w ramach programu „Drogi zamiast błota”, ciężki sprzęt pojawił się na ulicy  Działkowej. Asfalt wylano na długości 760 m. Utwardzenie ulicy kosztowało 267,3 tys. zł.

– W Licealnej wymieniono podziemne sieci, ułożono nowe chodniki, ścieżkę rowerową łączącą się ze ścieżką w Traugutta, przebudowano wjazdy na posesje. Wykonawca przygotowuje się do wylania pierwszej warstwy asfaltu. Drugi etap inwestycji drogowych w tym rejonie miasta  to pełna przebudowa skrzyżowania Licealnej, Traugutta i 15 Sierpnia. Prace mają potrwać do końca wakacji i pochłoną 2,9 mln zł.   Na zdjęciu burmistrz Piotr Osiecki (pierwszy z prawej), naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji Urszula Cielniak oraz Dariusz Dobrowolski – zastępca burmistrza odpowiedzialny w ratuszu m.in. za inwestycje.

– Budowa zadaszonej trybuny na stadionie przy ul. Warszawskiej to dopiero pierwszy etap znacznie większego projektu, zakładającego m.in. renowację płyty głównej boiska, budowę bieżni, budynku klubowego, nowych kortów tenisowych. Tylko w tym roku na modernizację stadionu burmistrz odłożył 2,9 mln zł. Całość pochłonie wielokrotnie więcej.  Część pieniędzy na budowę przeznaczył polski rząd. Sochaczew otrzymał dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 2,6 mln zł. Obecnie wylewane są fundamenty pod nową trybunę.

– W ubiegłym roku powiat wyremontował pierwszy odcinek Trojanowskiej, między al. 600-lecia a skrzyżowaniem z Łąkową. Powstała ścieżka rowerowa, nowe oświetlenie, chodniki, zatoki autobusowe. W tym roku prace prowadzone są na jej drugim odcinku – od Łąkowej w kierunku cmentarza komunalnego. Miasto jest partnerem tego projektu i dołoży do niego prawie 1,8 mln zł.

– Na przebudowę ulic Sienkiewicza, ks. Janusza i Towarowej w rejonie PKP powiat zdobył rządowe dofinansowanie. Miasto jest partnerem tego projektu. Dołoży ze swego budżetu niemal 1,8 mln zł.

– Kilka lat temu uczniowie „czwórki” dostali nową salę gimnastyczną, która stanęła w miejscu dawnego asfaltowego boiska. Gdy projektowano halę, od razu wydzielono miejsce pod nowe boisko wielofunkcyjne, z bieżnią i skocznią, które właśnie powstaje na tyłach szkoły. Ważnym elementem projektu jest solidny mur oporowy (na zdjęciu). Inwestycja pochłonie 950 tys. zł. Warto dodać, że w tym roku znany będzie projekt sali gimnastycznej dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Boryszewie.

– „Poprawa jakości środowiska miejskiego w Sochaczewie poprzez renowacje i rozwój terenów zieleni” to jedno z największych tegorocznych zadań inwestycyjnych miasta. Obejmuje renowację parku Garbolewskiego, parku przy ul. Traugutta i w Chodakowie (zakończona w 2017), rewitalizację terenów nad Utratą w Chodakowie, oraz utworzenie zielonej kurtyny przy ulicy Olimpijskiej. W tym roku na zadanie odłożono w budżecie aż 7,8 mln zł.

– Kilka tygodni temu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wymienił wierzchnią warstwę asfaltu na ulicy Chopina, odcinku od ronda Jana Pawła II w kierunku Żelazowej Woli i lada dzień ma wylać jego docelową warstwę. Znacznie bardziej skomplikowana jest sytuacja z drugim odcinkiem – od ronda do przejazdu kolejki wąskotorowej. Na ogłoszony przez MZDW przetarg wpłynęła tylko jedna oferta. Zarząd odłożył 9,6 mln, a wykonawca za remont drogi zażądał prawie 19 mln. MZDW chce ogłosić nowy przetarg i  liczy na bardziej realne oferty. Miasto odłożyło na budowę oświetlenia w zarządzanej przez MZDW ulicy Chopina 490.000 zł.  O tej inwestycji szerzej piszemy na stronie 10.

– Od wiosny w ramach „Dróg zamiast błota” utwardzono już jedenaście ulic o długości 3 km, w tym dziewięć asfaltem. Koszt prac sięgnął 700 tys. zł. Na zdjęciu jedna z nich, ulica Bortnowskiego.

– Rewitalizacja parku przy ul. Traugutta ma kosztować 2,1 mln i potrwa do końca września. Plan zakłada zerwanie starych chodników, zastąpienie ich nowymi alejkami, pielęgnację drzewostanu, dosadzenie zieleni, montaż nowych opraw oświetleniowych, rozbiórkę szaletu i postawienie toalety kontenerowej, zintegrowanej z wiatą przystankową, renowację pomnika F. Chopina, budowę ścieżki rowerowej łączącej trasy dla jednośladów w ul. Płockiej i Warszawskiej oraz Traugutta, montaż ławek, koszy, donic z kwiatami.

–  Nowe oblicze parku Garbolewskiego poznamy pod koniec wakacji, gdy zakończy się ta kosztująca 3,8 mln zł inwestycja. Projekt obejmuje oczyszczenie stawu, obsadzenie go roślinami wodnymi, renowację zieleni parkowej, montaż systemu nawadniającego rabaty kwiatowe, budowę sceny plenerowej i ogrodu muzycznego, poprowadzenie przez park ścieżek spacerowych, montaż oświetlenia i pełną przebudowę drogi przed szkołą muzyczną.

sochaczew.pl