Strona główna Teresin Patronat Narodowy dla Centrum Modlitwy o Pokój

Patronat Narodowy dla Centrum Modlitwy o Pokój

1075
0
PODZIEL SIĘ

Uroczystość Inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie – „Gwiazdy Niepokalanej” została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Uroczyste otwarcie Centrum odbędzie się 1 września br. w Bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Patronat Narodowy nad inicjatywą utworzenia Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie. W piśmie przekazanym z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na ręce Ojca Wiesława Pyzio OFMConv., Prowincjała Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OO. Franciszkanie) czytamy: „Patronat Narodowy został ustanowiony przez Prezydenta RP nad projektami, które wpisują się w rocznicowe obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu oraz upowszechnieniu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków.”

– „Patronat Narodowy jest dla nas dopełnieniem i uhonorowaniem dzieła utworzenia tego niezwykłego miejsca na mapie Polski. Pragniemy, aby poprzez adorację Chrystusa Eucharystycznego, dar pokoju płynął  z Niepokalanowa – Światowego Centrum Modlitwy o pokój, na cały świat. Aby żaden naród nie doświadczył już wojny czy utraty Ojczyzny.” – mówi o. Andrzej Sąsiadek OFMConv proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie.

Inspiracją do wyboru Niepokalanowa na Światowe Centrum Modlitwy o Pokój była postać jego założyciela, św. Maksymiliana Marii Kolbego, więźnia obozu w Auschwitz, który oddał życie za ojca rodziny. Data inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie także nie jest przypadkowa. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej jest nawiązaniem do potrzeby nieustającej modlitwy w intencji pokoju.

Patronat na inicjatywą utworzenia Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie objęli także: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski,  Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, Ojciec Wiesław Pyzio, Prowincjał Ojców Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce oraz Ojciec Grzegorz Maria Szymanik, Gwardian Klasztoru w Niepokalanowie.

Karolina Brylińska