Strona główna Teresin Nowy dworzec w Teresinie otwarty!

Nowy dworzec w Teresinie otwarty![Galeria zdjęć]

3743
0
PODZIEL SIĘ

Tłumy oficjalnych gości oraz mieszkańców gminy Teresin uczestniczyło w uroczystym otwarciu projektu „Dworzec To.Kultura!” w sobotę 7 lipca przy ul. Torowej. Wszyscy zachwyceni byli odnowionym dworcem oraz jego wyposażeniem. To bez wątpienia najładniejszy obiekt kolejowy w powiecie sochaczewskim.

Dworzec ten był dla nas wielkim wyzwaniem. Kiedyś rozmawiałem z moim kolegą i powiedział mi, żeby coś z tym dworcem zrobić, bo to przecież wizytówka gminy. Jednak obiekt ten nie należał do nas i nie byliśmy w stanie nic z tym zrobić. Dopiero w sierpniu ubiegłego roku podpisana została umowa o przekazaniu budynku naszej gminie i ruszyliśmy z impetem. Znaleźliśmy dofinansowanie, gdyż sami tego byśmy z własnych funduszy nie wykonali. Znalazła się też firma Hegor z Sochaczewea, która podjęła się tej trudnej inwestycji – mówi Marek Olechowski, wójt gminy Teresin.

Dworzec robi wrażenia

Mimo niemal tropikalnego upału przybyło bardzo wielu gości. Pojawił się Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Adam Orliński, -radny Sejmiku Mazowieckiego, Grzegorz Felczak – prezes zarządu firmy Hegor, Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, Wiesław Pyzio – minister prowincjalny o.o. Franciszkanów w Warszawie, Tadeusz Kaczmarek – ojciec gwardian z Niepokalanowa, Zbigniew Komorowski, przedsiębiorca i byey senator , wójtowie: Grzegorz Kropiak z Rybna, Piotr Szymański z Brochowa oraz Sebastian Wardziak – zastępca wójta gminy Kampinos, insp. Marek Wójcik– zastępca komendanta powiatowego policji w Sochaczewie.

Dworze na stacji Teresin-Niepokalanów, bo taka nazwa funkcjonuje teraz powstał, jak stwierdzono prawie od nowa. Budynek był mocno zdewastowany. Trzeba było całkowicie wymienić prawie wszystko poza konstrukcja i murami.

To była ogromna praca i robiona w dużym tempie. Trzeba było zmieścić się w terminach. Jednak chyba efekt końcowy jest widoczny. Jak sądzę obiekt ten dorównuje europejskim standardom – wspomniał Dariusz Dębski, kierownik budowy dworca.

Inwestycja kosztowała w sumie 5 206 245,29 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 3 134 715,32 zł. Gminę Teresin w inwestycji wsparli – Miasto Sochaczew oraz Fundacja Radia Niepokalanów. Projekt obiektu wykonała Mariola Trzeciak.

– Mamy teraz chyba najpiękniejszy dworzec w regionie. Nawet czekać na opóźnione pociągi nie będzie tu przykro. No i jest w końcu toaleta i to na każdym piętrze – zachwyca się jedna z mieszkanek.

Na dworcu w Teresinie jest spora poczekalnia z miękkimi fotelami, stoliczki, a także kasy. Oczekujący mają do dyspozycji półkę z książkami sąsiadująca z punktem bibliotecznym, można oglądać prezentacje multimedialne oraz skorzystać z komputerowej informacji. W piwnicach jest hol wystawowy oraz sala konferencyjna. Na piętrze pomieszczenia dla kursów i spotkań.

– Mnie cieszy punkt biblioteczny, który da możliwość korzystania głównie dzieciom. To dobre miejsce – mówi Aleksandra Starus, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie.

Ławeczka z ojcem Kolbe

Po przypomnieniu ponad 100-letniej historii powstania dworca w Teresinie i jego burzliwych losach przez Marka Jaworskiegom, wicewójta gminy Teresin, przemowach zaproszonych gości i podziękowaniach osobom, które uczestniczyły w projekcie nastąpiło poświęcenie oddanego do użytku obiektu oraz przecięcie symbolicznej wstęgi.

– To nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc Unii Europejskiej. Wsparcie pozwala zmieniać bardzo wiele w naszej samorządowej rzeczywistości. Z własnych pieniędzy gmina nie stworzyłaby tak pięknego obiektu – zaznaczył Adam Struzik.

Mieszkańcy i goście ruszyli zwiedzać pomieszczenia dworca. Na wszystkich czekała poczęstunek – kiełbaski z grilla. W trakcie przygrywał zespół Singin’ Birds, wykonujący amerykańskie standardy jazzowe z lat 40. i 50. ubiegłego wieku.

Zachwycał też pięknie zagospodarowany skwer z fontannami. Te ostatnie przez całą uroczystość były okupowane przez maluchy, które żar z nieba łagodziły sobie bryzgami wody. Zieleń zaprojektowana została przez Marię Teodorkiewicz.

Ostatnim pomysłem było ustawienie ławeczki z ojcem Maksymilianem Kolbe. To w ocenie mieszkańców może stać się szczególna atrakcją dla przyjezdnych.

Fajnie jest zrobić sobie foto z ojcem Kolbe. Super pamiątka na lata – zauważali goście imprezy. Ławeczka cały czas była oblegana, bo niemal każdy chciał mieć pamiątkę ze świętym.

Po godzinie 21.00 można było zobaczyć wieczorny pokaz iluminacji dworca.

– Warto  będzie zatrzymać się w Teresinie na dłużej. Nie tylko, aby powitać się i pożegnać –  zauważył burmistrz Sochaczewa.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak