Strona główna Teresin Nawałnica zniszczyła dworzec w Teresinie

Nawałnica zniszczyła dworzec w Teresinie[Zdjęcia]

2439
0
PODZIEL SIĘ

Równo w trzy tygodnie po otwarciu modernizowanego dworca Teresin – Niepokalanów, w niedzielę, 29 lipca świeżo odnowiony obiekt uszkodziła nawałnica. Strugi wody zalały piwnice dworca, gdzie znajduje się kino i pomieszczenia socjalne. Woda wdarła się też do tunelu, którym piesi wychodzą na perony, całkowicie uniemożliwiając im przejście. Takiego oberwania chmury dawno nie było w Teresinie.

Trudno na razie ocenić, co będzie zrobione. Tymczasem zostały powołane komisje do oceniania skali zniszczeń. Ustalane są przyczyny i będziemy jako gmina podejmować działania naprawcze. To była ogromna nawałnica, jakiej od lat nie było w Teresinie – poinformowała Grażyna Cierpis – Przysucha, sekretarz gminy Teresin.

Takich deszczy dawno nie notowano na terenie powiatu  sochaczewskiego, a już na pewno w gminie Teresin. Strażacy interweniowali 17 razy w ciągu kilku godzin i to głównie tam. Gwałtowny deszcz zalał praktycznie po kostki – a w niektórych miejscach nawet wyżej kolan – ulice: Szymanowską, Pocztową i Torową.

Te ulice znalazły się całkowicie pod wodą. W Teresinie do takiej nawałnicy interweniowaliśmy chyba pierwszy raz. Trzeba było z wielu piwnic wypompowywać wodę. Było to tym trudniejsze, że deszcz cały czas lał. Tunel dworcowy stał się niedostępny dla podróżnych. Najgorsze jednak było to, że woda wlała się do pomieszczeń nowego kina dworcowego. Deszcz nawalny zaczął się około 15.00. Był krótki, ale poczynił wiele szkód. Nasi strażacy pracowali na terenie Teresina od 15.30 do 22.30 usuwając z zalanych pomieszczeń wodę – mówi oficer dyżurny Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie.

Jak dodaje w innych gminach nie zanotowano większych interwencji po burzach i deszczach. Tylko dwa przypadki działań ratowniczych po burzy były poza gminą Teresin.

– Na pewno będziemy starać się o odszkodowanie za zniszczenie pomieszczeń dworca. Budynek jest ubezpieczony. Dodatkowo będziemy wnioskować o środki na usuwanie klęsk żywiołowych u wojewody. To była nawałnica, więc takie zdarzenie wpisuje się pod przypadek losowy. Wniosek o środki zewnętrzne na usuwanie szkód nawałnicy będzie skierowany po sprawdzeniu i ocenie szkód. Na pewno zadbamy, by wszystko wróciło do stanu przed nawałnicą – zapewnia sekretarz gminy Teresin.

Skutki ulewy usuwały ze strażakami z Sochaczewa również jednostki OSP Niepokalanów, Paprotnia i Szymanów

BN

Fot. OSP Teresin