Na straży bezprawia

Czy w Polsce będzie kiedyś normalnie? Pewnie wielu z nas zadaje sobie to pytanie, próżno czekając na odpowiedź. Mnie teraz najbardziej zadziwia decyzja zgromadzenia sędziów Sądu Najwyższego, którzy przyjęli uchwałę, że prezes Gersdorf będzie na urzędzie do końca swej kadencji.

Uchwała jak uchwała, tyle że nawet sądy są jedynie instytucjami państwa i jako takie podlegają zasadom ustalonym w państwie. Jeżeli więc państwo, poprzez swoich przedstawicieli w parlamencie, przyjmuje inne regulacje, niestety także sądy muszą się im podporządkować. W Polsce zaś nie – sądy mają życzenie funkcjonować na takich zasadach, jakie ustanowi ta część sędziów, którą sami nazywają nadzwyczajną kastą ludzi.

Wymiar sprawiedliwości coraz bardziej się kompromituje, jednocześnie dostarczając argumentów reformatorom prawa. Większość sędziów w Polsce to ludzie przyzwoici, traktujący swą pracę jako misję, nie próbujący zmieniać togi sędziowskiej w maskę polityki. Niestety część najwyraźniej taki ma zamiar, dyskwalifikując się jako przedstawiciele prawa.

Nieprzestrzeganie prawa, naginanie go dla osiągnięcia doraźnych, osobistych celów i zachowania przywilejów, pokazuje jak daleko część środowiska sędziowskiego odeszła od zasad, jakie powinny obowiązywać w tym zawodzie.

Nie może być dobrze w kraju, w którym stróże prawa łamią prawo.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz